Son Haberler
Alinganlik Hastaligi Nedir, Tedavisi Nasil

Alinganlik Hastaligi Nedir, Tedavisi Nasil

Alinganlik hastaligiAlinganlik Hastaligi Nedir, Alinganlik Hastaligi Tedavisi Nasil?

Hiç farkinda bile olmadan durup dururken birisinin söyledigi sözler yüzünden iç dünyamizda birseyler olusturmaya baslariz. Bu kafamizda olusturdugumuz düsünce ve fikir bizleri oldukça rahatsiz eder. Özellikle sözü söyleyen kimseye karsi bir tavir ve nefret içimizi kaplar, karamsarlasiriz.

Alınganlık Nedir?

Alınganlık insan hayatında sevgi korku gibi var olan birşey değildir aslında.Alınganlık insanın anlıyamadığı zamanlarda kendisini korumak için yaratmaya çalıştığı sahte bir duygudur.

Özgüven eksikliginden kaynakladigi bilinmektedir. Aşırı alınganlık şüphecilik ve özgüven eksikliği anlamına geliyor ve hem kişiye, hem ilişkilerine zarar veriyor. Ikili iliskileri çok kötü etkiliyebilir.

Alınganlık neden oluşur ?

Çogu zaman küçük yaslardan itibaren bizim huyumuza, ahlakimiza ve karakterimize integre olarak bizle birlikte büyür. Içerisinde bulundugumuz duygusal durum ve ortam alinganlik hastaligimizin ortaya çikmasi için yeterlidir. Bu arada en önemli olan çevremizdeki insanlarin bu durumu bilip ona göre davranmalari veya bizlerin daha dikkatli olmasini gerektiriyor.

Bazen de kisi istediği bir şeyi elde edemediği zaman oluşur veya birilerinin kendisini küçültmeye çalıştığı “asagiladigi, küçük gördügü” zaman oluşur. anne-babanin bosanmasi veya birisinin yoklugu ile büyümek, kaybetme korkusu, basarisizlik, hayal kirikligi, kendisini ve kabiliyetini olumsuz olarak elestirme ve kendisinin hiçbir ise yaramaz hissetmesi alinganligin olusmasi için yeterlidir.

alinganlik tedavisi

Alınganlık Hastalıgının Tedavisi Nasil?

Alinganlik bir kisilik bozukluguna gelmediyse, özgüven kazandirma, farkindalik gelistirme, kendisini tanimasi, kendisini sevmesi, karsisindaki kisiyi kabullenme, hatalari kabullenmesi gerekir. Içerisinde bulundugumuz ortamdan daha farkli aliskanliklar kazanmaya bakilmalidir. Düzenli uyku, dengeli beslenme ve stresten kurtulmak için rahatlamak adina spor ve benzeri aktiviteler yapilabilir.  Bir kimsenin sözüne alinmaya basladigimiz zaman o kisiyle iletisime geçerek neden bu sekilde söyledigini veya yorum yaptigini ögrenebiliriz. Bu hem bizim alinganliktan kurtulmamiza hemde kisinin niyetini ögrenmemize yardimci olur.

Sayet kisilik boyutuna ulasmissa bir psikiyatristten veya uzmandan  yardim almak gerekir. Ayrica  çevremizdeki insanlarinda bu konuda çok etkili oldugunu unutmamali ve hassas davranlari, bizlere bu konuda yardimci olmasi gerekir.

 

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir yorum

  1. Ben, aşırı alınganım. Sadece staj yaptığım yerde. Kim ne derse yanlış anlıyorum, sıkılıyorum gibi gibi. Ya öfke kontrolü sağlamam lazım ya da alınganlıktan kurtulmam lazım. Küçükken kavgalarla, küçültmeler ile büyüdüm ama bunu neden olarak saymıyorum çünkü iki sene önce mutluydum, alıngan değildim, bir konu hakkında ki tartışmalara kolayca katılıyordum. Şimdi de bir konuyu tartıştığımızda elim titriyor, cevapları bazen yanlış anlıyorum ama asla karşıdakinin kırılmasını istemiyorum.Lise 4’e gidiyorum. Çocuk Gelişimi okuyorum. Ne yapmalıylm?

Bir Cevap Yazın