Son Haberler

Allah’ın sıfatları nelerdir?

Allah'ın sıfatları nelerdir?Allah'ın sıfatları nelerdir?

Allah’ın sıfatları nelerdir?

Allah’ın sıfatları hangileri, Allah’ın sıfatları nelerdir?

Bizleri yokdan var eden, yerleri gökleri yaradan, bütün herseye güçü yeten alemlerin rabbi olan Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun. Salavatü selamlar peygamber efendimizin (s.a.v.) üzerine olsun. Allah’u Teala’nın sifatlarını bu dersimizde isleyecegiz. Özellikle Allah’ı sıfatlarıyla birlikte tanımalıyız. Allah’i bilerek, kitabımız olan Kuran-ı Kerim okuyarak hayatımızı sekillendirmeliyiz.

Islam suuru ile suurlanmalı, ehl-i sünnet vel cemaattan olmak için bütün gayreti göstermeliyiz. Sadece dilimiz ile degil bütün ruhumuzla, hücrelerimizle islami yasamalıyız. Agzımızdan çıkan bütün kelimeleri kalbimiz ile dinlemeliyiz. Gerçek bir mü’min vemü’mine olmak için çalısalım.

Allah’ın sıfatları hangileridir?
İlâhî sıfatlar, zatî ve sübutî olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

Zatî sıfatlar :
1- Vücut (Varlık),
2- Kıdem (Ezeliyet, evveli olmama),
3- Beka (Ebediyet, ahiri olmama),
4- Vahdaniyet (Bir olma, şeriki bulunmama),
5- Kıyam binefsihî (Varlığının devamının zatından olması-başkasın yardımıyla olmaması ),
6- Muhalefetün-lil-havâdis ( Zatının mahlukatın zatlarına ve sıfatlarında mahluk sıfatlarına benzememesi)

Sübutî sıfatlar:
1- Hayat
2- İlim
3- İrade
4- Kudret
5- Sem (işitme)
6- Basar (görme)
7- Kelâm
8- Tekvin (Yaratma, var etme.) Tekvin sıfatı Maturudî mezhebine göredir. Diğer İtikat imamımız İmam Eş’arî, bu sıfatı müstakil bir sıfat olarak düşünmez. Böylece bu mezhepte Sübutî sıfatlar yedi tane olmuş olur.

Sizlere yayınladıgımız dünkü yazımız olan Organik tarımın önemi ve amacı nedir? baslıklı yazımızda organik tarım ile ilgili bütün konuları kisaca ele alarak organik tarımın önemi hakkında bilgiler verilmistir.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın