Son Haberler
Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

bel agrisi nedenleriBel Ağrısı Sebepleri, Bel Ağrısı Nedenleri 

Çogumuz nedenini bilmeden bel agrisi çekeriz. Özellikle belirli bir yasa gelmis kimselerde bel agrisi asiri sekilde kendisini hissedirir. Bel agrilari degisik sekillerde kisiyi rahatsiz eder.  Günlük yasamimizi sürdürürken bel agrisi yüzünden her istedigimiz hareketi yapamayabiliyoruz.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel bölgesindeki yumuşak doku, kas, kemik ve sinirlerdeki hastalıklardan kaynaklanan ağrılara bel ağrısı denir.  Özellikle yukari, asagi olmak üzere iki kisimda ele alinabilir.

Bel Ağrısı Nedenleri 

Sürekli olarak hatalı durmak ve egzersiz yapmamak en önemli ağrı nedenlerinden biridir. Kötü duruş yüzünden ortaya çıkan ağrıların en önemli sonucu yumuşak dokularda ve kaslarda oluşan spazm tarzında ağrılardır.

Uyku sirasinda yüzüstü yatmak ve o pozisyonda sürekli uyumak “kalmak”. Bel agrisi çekmek için yeterli bir sebeptir. Uyurken rahat ve güzel uyumak için bacak araniza bir yastik ile doldurabilir ve bas boyun arasini mutlaka yastikla doldurunur. Bu sekilde yatarsaniz belinize rahat bir pozisyon sagliyacaktir. Buda sizi rahatlatacaktir.

Her zaman destek almak gereklidir. Aksi takdirde sorun kalıcı hale gelebilir. Yaşlı, travma öyküsü ve nörolojik bulgusu olan, ciddi ağrı çeken, enfeksiyon ve kanser şüphesi, kilo kaybı-ateş-halsizlik- terleme gibi sistemik bulguları olan hastalar vakit geçirmeden doktora başvurmalıdır.

Kırık durumunda hasta dikkatle hastaneye nakledilmelidir. Aksi halde omurilikte oluşacak kesiler felç sebebi olabilir. Diğer akut ağrılı durumlarda neden ortaya konulana kadar ağrılının dindirilmesi yararlı olabilir. Çok ağrılı durumlarda bile yatak istirahatının üç-dört günü geçmemesine çalışılmalıdır.

Bel Agrisi Nedenleri Uzman’dan  izle

Bel  Ağrısı Kimlerde Görülür?

Uzmanlarin üzerine basarak vurgu yaptiklari bel agrilarina dikat etmemiz gerekiyor. Sayet öyle bir sikayetimiz oldugu vakit mutlaka bir hekime gitmemiz gerekiyor. Bel agrisi en çok kimlerde görüldügü asagiya siralanmistir.

30 yaş üstü kişiler
Şeker ve tansiyon hastaları
Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar
Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar
Menopoz dönemindeki kadınlar
Sigara tiryakileri
Yeni ameliyat olmuş kişiler
Enfeksiyon hastalıkları
Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler
Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar
Sürekli stres altında olanlar
Kanser hastaları

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın