Ecmain Ne Demek Anlami

Posted by on Eki 6th, 2013 and filed under Sözlük. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Ecmain Ne Demek KısacaEcmain nedir anlami kisaca, Amin ecmain ne demek

Ecmain, Arapça’dan dilimize giren bir kelimedir. Özellikle amin ecmain seklinde kullanildigi görülmektedir. Toplu dualarda, karsilikli yapilan iyiliklerde ve güzellikler amin ecmain diye bizlerde dualara karsilik olarak bu duayi yapariz.

Ecmain Nedir Anlami?

Ecmain kelimesi etimolojik olarak “cem” sözcüğünden türetilmiştir. Arapça’ da cümlemize, cümlemizin manasında kullanılır. Birisi bir dua ettiğinde akabinde “Amin ecmain” denilir. Bunun manası “Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin” demektir.

Ecmain’in manasi : cümlemizi manasina denk gelmektedir. Sayet amin ecmain olarak kullanirsak Allah duani hepimiz için kabul buyursun/etsin anlamina gelmektedir. Ecmain anlamı da cümlemizin, hepimizin inşallah anlamına gelmektedir.

Ayni zamanda insallah manasina da gelmektedir. Amin ecmain cümlemizi Allah’in izniyle kabul etsin manasida çikmatadir.

Bir önceki yazimiz olan Askerlik Süresi Kisalacak mi‘da askerli süresi, kisa dönem askerlik ve dövizli askerlik hakkinda bilgiler verilmistir.

Bakınız.: , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız

2 Responses for “Ecmain Ne Demek Anlami”

  1. Nuray diyor ki:

    Bizlerde devamlı olarak amin ecmain kelimesini duyuyoruz. Demekki manası ve anlamı çok güzelmiş. Bundan sonra bende daima kullanacağım. Açıklayıcı bilginiz için teşekkür ederim. Ayrıca sizi facebook ve twitter üzerinden takip etmeye başladım. Iyi çalışmalar. ..

Leave a Reply

Google+