Son Haberler
Ecmain Ne Demek Anlami

Ecmain Ne Demek Anlami

Ecmain Ne Demek KısacaEcmain nedir anlami kisaca, Amin ecmain ne demek

Ecmain, Arapça’dan dilimize giren bir kelimedir. Özellikle amin ecmain seklinde kullanildigi görülmektedir. Toplu dualarda, karsilikli yapilan iyiliklerde ve güzellikler amin ecmain diye bizlerde dualara karsilik olarak bu duayi yapariz.

Ecmain Nedir Anlami?

Ecmain kelimesi etimolojik olarak “cem” sözcüğünden türetilmiştir. Arapça’ da cümlemize, cümlemizin manasında kullanılır. Birisi bir dua ettiğinde akabinde “Amin ecmain” denilir. Bunun manası “Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin” demektir.

Ecmain’in manasi : cümlemizi manasina denk gelmektedir. Sayet amin ecmain olarak kullanirsak Allah duani hepimiz için kabul buyursun/etsin anlamina gelmektedir. Ecmain anlamı da cümlemizin, hepimizin inşallah anlamına gelmektedir.

Ayni zamanda insallah manasina da gelmektedir. Amin ecmain cümlemizi Allah’in izniyle kabul etsin manasida çikmatadir.

Bir önceki yazimiz olan Askerlik Süresi Kisalacak mi‘da askerli süresi, kisa dönem askerlik ve dövizli askerlik hakkinda bilgiler verilmistir.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

3 yorum

  1. Bizlerde devamlı olarak amin ecmain kelimesini duyuyoruz. Demekki manası ve anlamı çok güzelmiş. Bundan sonra bende daima kullanacağım. Açıklayıcı bilginiz için teşekkür ederim. Ayrıca sizi facebook ve twitter üzerinden takip etmeye başladım. Iyi çalışmalar. ..

  2. Bunun Türkçe’sini kullanmayıp, arapçasını kullanmak, artistlik amaçlı olur. Çok az kişi biliyor, ben de böyle söyliim ki, bildiğimi görsünler, bişey biliyormuşum gibi olayım diye kullanılan, salak arapların bir kelimesi. Türkçesini neden beğenip kullanmıyorsunuz?

Bir Cevap Yazın