Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri

Posted by on Oca 5th, 2014 and filed under Eğitim. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri
Iklimi ile herkesin begenisini kazanan Ege bölgesi ülkemizin gözde bölgeleri arasında yer alıyor. Ülkemizin ihtiyaci olan ürünlerin yarısı bu bölgeden gelmektedir. Ege bölgesi Izmir, Manisa, Kütahya, Usak, Aydın, Mugla, Denizli ve Afyonkarahisar sehirlerinden olusur.

Verimli topraklara sahip olmasından dolayı halkın çogunun geçim kaynagı tarımdır. Tarım ürünleri olarak çok zengin bir çesitlilige sahip olan bölgemiz her mevsim degisik taze sebze ve ürünü bulmak mümkündür. Sadece ülkemiz için degil yurtdısına bile ihracaat yapar bir durumdayız.  Bölgenin sulak olusu ve verimli topragın suyla bulusmasıyla güzel ürünleri pazarlarda görüyoruz. Günesin etkisini ise unutmamak gerekiyor.

Ege Bölgesinde Yetişen Ürünler

Ege Bölgesinde Yetişen Ürünler

Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünler Nelerdir?

Arpa(%14): Tarımı daha çok iç kesimlerde gelişmiştir.
Buğday(%10): Bölgenin her yerinde buğday yetiştirilebilmektedir. Ancak daha çok İç Batı Anadolu Bölümünde tarımı gelişmiştir.
Haşhaş(%86): Devlet kontrolünde Afyon başta olmak üzere Uşak Kütahya Denizli ve son olarak ta Manisa’nın bazı ilçelerinde tarımı yapılmaktadır.
İncir(%82): En fazla Aydın çevresinde (B.ve K.Menderes ovalarında) tarımı yapılmaktadır.
Patates: İzmir-Ödemiş çevresinde yoğun olarak tarımı yapılır.
Pamuk(%39): Bölgenin batısındaki bütün çöküntü ovalarında tarımı yapılmaktadır.
Sebze(%20): Bölgenin batısında kışların ılık geçmesinden dolayı seracılık faaliyetleri ile sebze üretimi bütün yıl yapılabilmektedir.
Susam (%24): Batıdaki çöküntü ovalarında tarımı yapılabilmektedir. Ş.Pancarı(%11): Afyon Uşak Kütahya çevresinde tarımı gelişmiştir. Turunçgiller(%11): Bölgenin batısında İzmir’e kadar olan güney kıyılarında tarımı yapılır. Ayrıca iç kesimlere kadar (150-200 km) da sokulabilmektedir. Sebebi dağların denize dik olmasıdır.
Tütün(%55): Bölgenin batısında Manisa İzmir Aydın Muğla Denizli çevrelerinde tarımı gelişmiştir.
Üzüm (%40): Manisa İzmir ve Denizli çevresinde üretilen çekirdeksiz üzümler kurutulmaktadır. Önemli ihracat ürünümüzdür.
Zeytin (%58): Bölgenin batısındaki çöküntü ovaları ve kenarlarında tarımı yapılabilmektedir. En fazla Edremit-Ayvalık-Burhaniye çevresinde yoğunluk kazanmıştır.

Sizlere geçen günkü yazimiz olan Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri baslikli yazimizda Askdeniz bölgesine ait tarim ürünlerini ve bu bölge hakkinda bilgi vermistik.

Yorum bırakırsanız minnettar kalırız

11 Responses for “Ege Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri”

 1. Meral diyor ki:

  Acaba Ege bölgesinde susam ve kayısı yetişiyor mu? Yetisiyorsa hangi illerde çok yetişir.

 2. sanane diyor ki:

  Bilmiom

 3. […] Türkiye’mizin bölgelerini inceliyoruz. Geçen günkü derslerimizde Akdeniz bölgesi ve Ege bölgesinde yetisen tarım ürünleri sunmustuk. Bugün sizlere İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri hakkında kısa öz […]

 4. […] geçen günkü yazımız olan Ege Bölgesinde Yetisen Tarım Ürünleri baslıklı yazımızda Ege Bölgesinde yetisen ürünler ve  bölge hakkında genis bilgiye yer […]

 5. cansu diyor ki:

  çoooook yardımcı oldunuz saolun

 6. melisa vbngnvv diyor ki:

  purfect

Leave a Reply

Google+