Son Haberler
Fillerin Özellikleri Nelerdir

Fillerin Özellikleri Nelerdir

Fillerin Özellikleri Kisaca, Fillerin Özellikleri Nelerdir

Büyük dev güçseleri olmalarina ragmen tatli görüntüleri ile herkesin begenisini kazanan filler Afrika ve Asya olmak üzere iki türü bulunmaktadir. Fillerin iri ve büyük oluslari bu hayvanlara verilmis en büyük özelliktir. Büyük kulaklari ve bahçe hortumuna benziyen hortumu olusu özel yaratilmis bir hayvan oldugunun belirtisidir.

Bulundugumuz ülkede malesef o kadar çok fil bulunmamaktadir. Sadece hayvanat bahçelerinde besleniyor ve gösteriliyor. Afrika ülkelerine gidildigi vakit fil görmek mümkündür.  Bu hayvanlarin kendilerine has bazi özellikleri mevcuttur. Fillerin özelliklerini siralamak gerekirse bazi noktalar bizlerin dikkatinden kaçmamaktadir.

Fillerin Özellikleri Nelerdir

Büyük hortumlari kullanışlı bir kavrama organı haline gelmiş ve zihin gelişimini artırmıştır. Afrika filinin yüksekliği 3-4 metre, ağırlığı 6-7 tonu bulur. Boyu, bazan 7 metreyi geçebilir. Asya filinin ise boyu 6 metre, omuz başına kadar yüksekliği 2 metre, ortalama ağırlığı da 3-4 ton arasında değişir. Bacakları sütun şeklinde yuvarlak, beş parmaklı ve küçük tırnaklıdır. Ot ve ince ağaç dallarıyla beslenir. Çok su içer,geviş getirmez. İriliğine rağmen çevik ve iyi yüzücüdür. Burun ve üst dudağın birleşerek uzamasından iki delikli hortum meydana gelir.

Fillerin özellikleri
Asya fili ile Afrika fili kalmıştır. Soğuk bölgelerde yaşayanMamut’un soyu tükenmiştir. Filler, nehir kıyılarındaki orman ve sık otlu alanlarda sürüler halinde yaşar. Afrika fili, Hindistan filinden daha iri olup, kulakları da geniştir. Sıcak havalarda yelpaze gibi kullanır. Daha çok ağaçlık ve gölgelik alanlarda yaşayan Hindistan filinde kulaklar küçüktür. Kırış kırış olan sert derileri adeta tüysüzdür. Kuyruk uçlarında tel gibi sert bir demet kıl bulunur. Hint kuyumcuları bu kılları ince altın şeritlerle bükerek hoş görünüşlü yüzük ve bilezikler yaparlar.

Filler Nasil Beslenir?

Yetişkin bir fil yiyecek olarak günde yaklaşık 330 kg. bitkiye ihtiyaç duyar. Bu miktar altı küçük balya samana denk gelmektedir. Filler 24 saatlerinin yaklaşık 16 saatini yemek yemeye harcamak zorundadırlar.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir yorum

Bir Cevap Yazın