Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğitim

Çocukları Okula Nasıl Hazırlamak Gerekir?

Çocuk Okul’a yeni basliyacak olan çocuklari önemli suprizler ve yeni yasam sekli beklemektedir. Çocuklari okula hazirlarken anne ve babalar oldukça heyecanlaniyor. Bilhassa tüm ihtiyacini tek basina gideremeyen çocuklar sorun olabiliyor.

Özellikle yapilmasi gerekenleri kisaca bir hatirlayalim. Okulun ilk günleri baslamadan yapilmasi gerekenler;

 • Çocugumuzu okula gidecegi için önceden onu motive etmeliyiz.
 • Cocuklarin okulda rahat edebilmesi için tuvalet aliskanligini kendisine ögretmeli ve okulda iken kendisini yapabilmelidir.
 • Anne ve babadan ayrilacagi için biraz yalnizlik sorunu çekebilir. O yüzden psikilojik olarak destek verilmeli ve bu dönem iyi asilmali.
 • Okul’a gidecek ayni yastaki çocuklar ile bir arkadas ortami hazirlanmali okulda iken daha rahat uyum suresi saglanmalidir.
 • Okulun korkulacak bir yer olmadığını aksine orada geçireceği zamanın hem öğrenmeye hem de eğlenmeye yönelik olduğunu anlatmaya çalışın.
 • Sorunluluk bilinci ve özgüven asilamasi (bilinçlendirme) yapilmalidir. Bu okulda ve kendi dünyasinda çocugun gelisimine katki saglar.
 • Okul’a gitmeden önce evde çcougumuzu okula adapte etmek için okulda yapilan çalismalari evimizde çocugumuz ile yapmaliyiz. Örnegin; kagit kesme, katlama, yazma, resim yapma vb. gibi.
 • Zaman kavramlarini çocugumuza ögretelim. Bunun yaninda sayi sayma, beraber oynama, dinleme ve uygulama aliskanliklari kazandirmaliyiz.

Mülteci Nedir Anlami

Mülteci Nedir? Mülteci Anlami Kisaca

Mülteci Nedir Ülkesinde gördügü zülum veya baska sebeplerden dolayi evini, yurdunu terk etmek zorunda kalan kimselere mülteci veya siginmaci diyoruz. Özellikle savas ve kargasadan dolayi evlerini, barklarini terk ederek baska ülkelere gitmek zorunda kalan kimselere mülteci veya siginmaci denir.

Mülteciler veya siginmacilar genellikle gittikleri ülke tarafindan bütün ihtiyaçlari karsilanmasi gerekir. Bazen bu mültecilere istenildigi gibi davranilmadigini gördügümüz olmaktadir.

Birlesmis Milletler’nin tanımı su sekilde, “ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi”dir.

Özlenen gençlik

Gelinen noktada gençlerimizin ne kadar duyarsız olmadığı anlasılmaktadır. Bilhassa darvinist ve kemalist sistemde yetişen gençlerin hala kendi öz degerlerini unutmamış olması bizleri etkiliyor. Sizlere geçenlerde medyaya yansıyan bir gençin camiye bıraktığı notu paylaşmak istiyorum.

Bizlerin ahlakı ve terbiyesi bu şekilde olmalı. Kullandığımız elektrik veya suyun karşılığını vermeliyiz. Çünkü sahibini zarara uğratabileceği gibi bizim geleceğimizi zora sokar.

Osmanlı zamanında savaşa gidilerken bile komutanın izmit ve çevresinden geçerken gördüğü bağ ve bahçelerden askerlerim acaba almısmıdır diye bütün askerleri aratan bir ecdada sahibiz. O yüzden haram ve helal konusu bizlerin olmazsa olmazıdır.

“Sevgili İmam Amca, telefonumu camide şarja taktım. Karşılığı bu kadar mıdır bilemiyorum ama buraya 2 TL bırakıyorum. Devletimizi Allah başımızdan eksik etmesin. Ezansız namazsız koymasın. Sizlerden de Allah razı olsun.”

Camiye bırakılan notun orjineli;

Özlenen gençlik

Padişahların efsane sözleri

fatih sultan mehmet

fatih sultan mehmet

Osmanli Imparatorlugu gibi büyük bir tarihe sahip olup ve günümüze kadar gelen süreçte o kadar çok önemli olaylar yasandi ki bunlarin hepsini bilmek kolay degildir. Ancak sizlere tarihe damgasini vuran padisah sözleri baslikli yazimida binlerce sözden sadece bir kaç  tanesini sizlerle paylasmak istiyoruz.

Ilke basta Bizansi yenen ve Konstanti’yi feth eden ve Peygamberimizin övgüsüne mazhar olan büyük kumandan  Fatih Sultan Mehmet’in babasina söyledigi önemli söz tarihe damgasini vurmustur.

 • Fatih Sultan Mehmet’in sözleri
  Baba, eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum! Gelip ordunun başına geçiniz.
 • İmparatorunuza söyleyin, şimdiki Osmanlı padişahı öncekilere benzemez. Bizim gücümüzün ulaştığı yerlere, sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz.
 • Ey Konstantiniye, ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım.
 • Ilerliyen dönemlerde tarihimize damga vuran önemli padisah sözleriyle devam edecegiz.

24 Kasim Ögretmenler Günü

24 kasim24 Kasim 2014 Ögretmenler Günü

Hayatimizin unutulmaz ve en degerli insanlarindan olan anne ve babalarimizdan sonra gelen ögretmenlerimiz her yil 24 Kasim ile yeniden hatirlanmaktadirlar. 24 Kasim dünyada ve ülkemizde ögretmenler günü olarak kutlaniyor. Bugüne özel degisik sekillerde etkinlikler yapilmaktadir.

Özellikle okullarda egitim veren ögretmenler ögrencileri tarafindan kutlanir ve bazi bölgelerde hediyeler ile onlara verilen degerler ve önem bir kez vurgulanir. Sizlere özel günün adisina güzel bir siiri paylasmak istiyoruz. Onlarin bizlere verdigi degerleri hiç bir zaman ödeyemeyiz. Sizlerin de ileride birer ögretmen veya degerli insan olacaginizdan hiç süpheniz olmasin.

24 Kasim 2014 Ögretmenler günü anisina güzel bir siiri sizlere sunuyoruz.

Öğretmenime…

Bilgi demetleri sun, yine bana,
Yine yalçın dağlar ötesinden gel…
Işık saç, erdem ver, sisli dünyama,
Yine altın çağlar ötesinden gel…

Aydınlığa giden sonsuz yollardan,
Tomurcuklar açan yeşil dallardan,
Bahçedeki taze, solmaz güllerden,
Baharlarla bağlar ötesinden gel…

Fecri müjdeleyen yıldızdan, aydan,
Uzat maviliği şeffaf saraydan
Buketler dererek bize uzaydan,
Göklerden al tuğlar ötesinden gel.

Milletime doğan şafaklarla şen,
Şehitler yatağı topraklarla sen,
Irkıma şen veren bayraklarla sen
Tarihler, otağlar ötesinden gel….

Süleyman Özbek

Bütün ögretmenlerimizin ögretmenler gününü en kalbi duygularimizla kutlar ve nice basarili yillar temenni ederiz. Degerli ögretmenlerimizi saygi ve sükranla aniyoruz.

Nice Degerli Yillara Sevgili Ögretmenim,

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?, Canlıların Ortak Özellikleri

Hayatımızı devam ederken çevremizde de bizler gibi yaşayan bir çok canlı mevcuttur. Yer ile gök arasında yaratılan canlılar ve bunlara verilen özellikler insanı adeta şaşkına çevirmektedir. Ancak bu yaşadığımız dünyayı kaplıyan atmosfer içerisinde bulunan canlılar ortak özelliklere sahiptirler.

Sizler için bu hafta Canlıların Ortak Özelliklerini vermeyi uygun gördük.  Canlıların ortak özelliklerini kısa kısa başlıklar halinde isterseniz bir bakalım ve basliklari açıklamalar ile tamamliyalim ve bilgi daragacimizi biraz olsun genisletelim. Yasamlarini sürdüren canlilar ve onlarin ortak özellikleri sunlardir.

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

1. Boşaltım: Metabolik faaliyetleri sonucunda oluşturdukları atık maddeleri ve bünyelerindeki fazlalıkları vücutlarından uzaklaştırırlar.Bu olay boşaltım ile sağlanır.İnsanlar ve hayvanlar; terleme,idrar ve dışkılama, bitkiler ise; terleme ve yaprak dökümü ile boşaltım yapar.
2 . Beslenme : Canlılar hayatsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için beslenmekte zorundadır.İki çeşit beslenme vardır.Bunlar;ototrof beslenme ve heterotrof beslenmedir.
3 . Üreme: Nesillerin devamlılığı için canlılar kendilerine benzer yeni bireyler meydana getirir. Bu da üreme olayı ile sağlanır. İki çeşit üreme vardır.Bunlar;eşeyli üreme ve eşeysiz üremedir.
4 . Hareket: Canlılarda iki çeşit hareket vardır.Bunlar pasif ve aktif harekettir.İnsanlar ve hayvanlar ; aktif olarak hareket ederler . Bitkiler ise aktif hareket edemezler,pasif olarak hareket ederler.
5 . Hücresel yapı: Canlılar; tek bir tane ya da çok sayıda hücrenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Canlılar hücre yapısına göre prokaryot ve ökaryot olmak üzere ikiye ayrılır.
6 . Organizasyon: Tek hücreli canlılarda, bir tane hücre bulunduğu için içindeki organeller ve moleküller sayesinde bütün hayatsal olaylar o hücre içinde gerçekleşir . Çok hücreli canlılarda ise basitten gelişmişe doğru oluşan bir durum söz konusudur . İnsandaki organizasyonu açıklarsak; hücre, –doku, organ, –sistem, –organizma’dır.
7 . Solunum : Canlılar yaşamlarını sürdürmek için solunuma ihtiyaç duyar. Hayatsal faaliyetlerinin yerine getirebilmek için, onların enerjiye ihtiyaçları vardır ve bu enerjiyi de solunumla karşılarlar. İki çeşit solunum vardır. Bu solunum çeşitleri ; oksijenli solunum ve oksijensiz solunumdur .
8 . Dıs uyarılara tepki: Canlılar, dışarıdan gelen ses, ışık,dokunma gibi uyarılara karşı bir tepki oluştururlar . İnsanlar daha çok tepki oluştururlar.

Kışın hangi ağaçların yaprakları dökülmez

Kışın yaprak dökmeyen agaçlarKışın yaprak dökmeyn agaçlar, Hangi ağaçların yaprakları dökülmez

Her mevsimin kendisine has bazı güzellikleri vardır. Özellikle kış ayı geldiği zaman her tarafı bem beyaz kar ile kaplanması ve soğuk olması hoşumuza gider. Bazı kimseler bunu sevmiyebilir. Sizlere kış aylarında yapraklarını dökmüyen agaçlardan bahsetmek istiyorum.

Kış aylarında buzun oluşması ve suyun donması çök güzeldir. Ileriki derslerde sizlere buzun oluşması hakkında bilgi vermeyi düşünüyorum. Isterseniz simdi kendi konumuza dönelim. Kıs aylarında hangi agaçlarıni yaprakları dökülmez bir bakalım.

Kışta hangi ağaçların yaprakları dökülmez?

Kışın çam, köknar, servi, ladin ve ardıç ağaçlarıdır.Bunlar gibi bazı bitkiler kış mevsiminde yapraklarını dökmezler. Bu bitkiler yapraklarını dökmeyip yeşil kaldıkları için devamlı besin kayıp ederler.

 

Eyüp sabrı Deyiminin Anlamı

Eyüp sabrı ne demekEyüp sabrı Deyiminin Anlamı, Eyüp sabrı deyimi ne demek

Hepimizin devamlı olarak kullandıği Eyüp’ün sabrı deyimi ile ne anlatılmak isteniyor. Sizlere bugün bu deyimi seçtim. Çogumuz tarafından tam net olarak anlaşılmıyor ve bilinmiyor. Özellikle genç arkadaşların buna ihtiyacı var.

Peygamber Eyüp’ün sabrı Nedir

Hazret Eyüp (a.s.) ‘a verilen hastalık nedeniyle çok sabredip, hiçbir  zaman şikayette bulunmamıştır. Bu hastalıktan dolayı karşılaştığı bütün zorluklara, sıkıntılara, dertlere, tasalara hiç yılmadan, usanmadan Hak’ka olan bağlılığından hiç kopmadan sabır etmiştir.

Buradan çıkartılacak çok büyük dersler vardır. Bir sıkıntı ile karşılaşıldıği vakit hemen öfkenlenmemeli, soğuk kanlı olmalı ve sabırla sonunu beklemeliyiz. Cünkü bizim bilmediğimiz, anlıyamadığımız başka şeylerde olabilir. O yüzden bir bela veya müsibet başımıza denk geldiği vakit sabrederiz ve Eyüp’ün Sabrı diye, herkes onu örnek alır. O yüzden bu deyim oldukça fazla kullanılmaktadır.

Tarımı destekleyen kurum ve kuruluşlar

Tarımı Destekleyen KurumlarTarımı destekleyen kurumlar, Tarımı destekleyen  kuruluşlar

Sizlerle beraber tarım hakkında konulara değinmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi geçen hafta bir yazımızda organik tarım ürünleri hakkında bilgi paylaşımı yapmıstık. Bu yazımızı yine tarım ile ilgili olmasını bizlere gelen e-mailden öğreniyoruz. Bugün sizlere tarımı  destekliyen kurum ve kuruluşları vermek istiyoruz.

Tarımı Destekliyen Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?

Ziraat Bankası: Üreticiye kredi vererek destekler. Aynı zamanda hükümetin çıkardıgı teşvikler Ziraat Bankası tarafından dagıtılmaktadır. Özellikle ciftçi ile alakalı olanları.

Devlet Su İşleri (DSİ): Kurduğu bent, göl, baraj ve kanallarla sulamaya destek sağlar. Ciftcilerin suy ihtiyacları DSİ tarafından temin edilir.

Tarım Kredi Kooperatifi: Üreticinin ürünlerini değerlendirmesini sağlar. Onlara destek sağlar. Tahıl ile uğraşan ciftçilerin bütün ihtiyaçlarını onlara temin eder.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü: Bitki ve hayvan üretimini artırmaya, ürünleri
çesitlendirmeye ve kaliteyi yükseltmek için uğrasır. Hayvancılık ile uğraşan ciftçilerimizin damızlık ve benzeri hayvanlarını temin ederler.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO): Özellikle Tahıl ürünlerin alım ve satısını yapar. Ürünlerin
stoklanmasını ve korunması sağlar. Ciftçinin ürettiği ürünleri hasat zamanı elden çıkartılmasında yardımcı olur.

İlk yardım niçin önemlidir

İlk yardım niçin önemlidir

İlk yardım niçin önemlidir

İlk yardım niçin önemlidir, İlk yardım nedir

Hayatta neler ile karsılasacagımızı bilemeyiz. Her an hersey olabilir. Yolda, evde, okul’da veya baska bir yerde birimiz hastalanabilir veya rahatsızlasabilir. Yanınızda bulunan kimse hastalandıgında veya kaza geçirdiginde ilk müdehaleyi yapmanız gerekir.

Yolda giderken arkadasınızın sarası tutabilir veya yolsa yürürken birisi kalp krizi geçirebilir. Sayet böyle bir sey ile karsılasıldıgı vakit ilk yardım yapılması gerekecektir. Çünkü ilk yardım hayat kurtarır. En hızlı yardımın kazadeye yapılması belki onu ölümden veya baska türlü rahatsızlıklardan önlüyebilir.

İlk yardım Nedir?

Bir kaza olduğunda, yaralan kimseyi hastaneye ulaştırıncaya dek hayatta tutmak için yapılan suni teneffüs, kalp masajı, tampon, turnike gibi müdahalelerin hepsine “İlk yardım” denir. Özellikle yolda araba sürerken kaza geçiren kimselere ilk yardim yapılması bir insanlık görevidir.

Kazalarda dakıkalar, saniyeler o kadar çok önemlidir ki bazen bu dakikalar hayat kurtabilir. Örnegin kaza geçiren bir kimsenin bacagının kırılması sonucu kanaması olması ve kazazedenin acı ile yanmasına ilk müdehalenin yapilmasi ve bacagının kanının durdurulması belki onun bacagını kayıp etmesini önler. O yüzden ilk yardım demek can kurtarmak demektir.