Son Haberler

Kategori Arşivi: Güncel

Nimetlere Sükredelim

canakkaleÇanakkale Savasi yemek günlügü

Zamanimizin en büyük hastaligi oldugunu söylüyebilirim. Özellikle doymak bilmiyen nefsimiz ve arzularimiz bizlere malesef insan oldugumuzu unutturuyor. Çocukluk çagindan basliyarak birer yetiskin olacagimiz zamana kadar çok secici ve doyumsuz olmayi ögreniyoruz.

Daha soframizda buldugumuz yiyeceklere sükrü eda edemezken onlari begenmemeye basliyoruz. Malesef bir çogumuzun evinde bu tür sorunlar mevcuttur. Sadece yemek degil elbise, içecek, gezilecek yerler gibi bunlar çogaltilabilir.

Ancak sahip oldugumuz nimetlere sükretmeyi ve bunlarin kiymetini bilmeliyiz. O yüzden sizlere sevdiginiz bir dizi filmden ufacik bölüm izletmek istiyorum. Iste bu vatani bizlere birakan ecdadimizin ne hallerde savasip canini, malini ve kanini bizler için nasil verdigini ögrenelim. O yüzden sahip oldugumuz lütfen nimetlere sükredelim.

Çanakkale Savasinda yasanmis gerçek olaylardan sadece birisi..

 

Ülkemizde Son Gelinen Nokta

17 Aralık soruşturmasıParalel Devlet, 17 Aralık soruşturması

17 Aralık 2013 günü baslatılan yolsuzluk operasyonu sonucunda olaylar hızla gelismeye baslamıstı. Hatırlanacagı üzere 25 Aralık 2014 tarihinde yeni tutuklamalar ve gözaltı islemleri ülke geneline yayılacaktı. Ancak alınan tedbirler ve yapılan açıklamalar sonucunda bunun Milli iradeye komplo oldugu anlasıldı.

17 Aralık soruşturması Nedir?

17 Aralık soruşturması, 17 Aralık 2013 günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen gözaltılarla başlayan gözaltına alınanlar aralarında iş adamları[1], bürokratlar, banka müdürleri, kamu görevlileri ve 61. Türkiye Hükûmeti kabine üyesi üç bakanın[2] oğullarının olduğu 47 kişinin “yolsuzluk ve rüşvet” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındığı bir operasyon. Cumhuriyet Savcısı Celal Kara tarafından yürütülmektedir. Bu yürütülen sorusturmaya 17 Aralık soruşturması denir.

Halk Bankası’na yönelik ve halkın %50 oyunu almıs bir partinin baskanının ayagını kaydırmak için yapılan çabalar ve gayretler elhamdülillah bosa gitti. Su ana kadar Halk Bankası’nın kaybı yaklasık 160 milyar doları bulurken Dolar ve Euro malesef Ak Parti hükümetinin en yüksek seviyesine ulastı. Bu konuda kimlerin kazancı oldugu bilinmeli.

Yolsuzluk oldugu iddia edilen kimselerde bulunan rakam ise kayıp ettigimizin yanında tırnagı bile olamaz. 17 Aralık Sorusturması diye hafızalarımıza yerlesen bu olayı Sayın Basbakan Erdogan Dost Morden Darbe olarak duyurdu. Gerçekten yapılanların darbe anlamına geldigi çok açık ve net idi. Bundan dolayı devlet içerisinde bulunan Paralel Devlet ve uzantıları ortaya çıkmaya basladı.

Milli Iradeye kalkan eller ve açılan davalar mutlaka sonuçlanacaktır. Adalet er yada geç yerini bulacaktır. Bunda adalete güvenimiz sonusuzdur. Ancak yapılan haksızlıklar ve usulsüzlükler bizleri üzmektedir. Paralel yapı ve uzantıları en kısa zamanda ortadan kaldırılması dilegiyle..

2014 MTV Sorgulama & Ödeme

2014 MTV Sorgulama, 2014  MTV Fiyatları

2014 yılına girdigimiz su günlerde herseye zam geliyor. Özellikle MTV  yani Motorlu Tasıtlar Vergisi’ne de zam geldi.  Maliye Bakanlıgı’nın her yıl düzenli olarak belirledigi MTV‘lerine %4 miktarından bir artıs yapıldı. Herkesin bilmek istedigi 2014 motorlu taşıt vergisi ne kadar oldugunu sizlere veriyoruz.

Motorlu taşıt vergisi MTV bildiginiz gibi yılın  Ocak ve Temmuz aylarında  ödenmesi gerekiyor. 2014 MTV fiyatları aracın büyüklügüne ve yasına göre degisiklik göstermektedir. Online olarak isterseniz motorlu taşıt vergisi’ni kontrol edebilirsiniz. Yine aynı sekilde MTV borç sorgulama yapabilirsiniz.

Online  motorlu taşıt vergisi Sorgulama

2014 MTV fiyatları asagıda verilmistir. Uçak ve helikopterlerin vergisi de 10 bin 853  ile 43 bin 431 lira arasında değişecek. Aynı sekilde pasaport harclarında da bir artıs söz konusu oldu.

Motorlu Taşıt Vergisi Fiyatları 2014

2014 MTV fiyatları

2014 MTV fiyatları

 

Eskişehir Nasıl Bir Yer

 Eskişehir gezilecek yerlerEskişehir’de Gezilecek Yerler, Eskişehir Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en büyük metropolleri arasında yer alan Eskişehir hem kültürüyle  hemde çografi konumu nedeniyle oldukça popülerdir. Üniversiteleriyle bütün sehirlerle yarısa giren bu şehrimiz sahip oldugu zenginlikleriyle herkesi adeta kendisine hayran bırakıyor.

Okumaya gelen ögrencilerle dolu olan Eskişehir lületaşi ile meshurdur. Buraya ugradıgınız zaman mutlaka lületasından yapılmıs olan bir süs esyasını almayı unutmayınız. Gelisen ülkemiz, gelismesine en çok katkı yapan ve ilerliyen sehirler arasında yer alıyor. Son zamanlarda yapılan yenilikler ve dogayı koruma adına yapılmıs olan güzellikleri göz ardı etmemek gerekiyor.

Eskişehir’de Gezilecek Başlıca Yerler Nerelerdir?

Köprübaşı feribot ve tramway: Aslında buraya yenişehir dememiz çok daha mantıklı olucaktır. Ancak adı eski oldugu için eski olmuyan bir şehirdir. Köprübaşı’nın yeni hali ve tertemiz olan porsuk çayı üzerinde çalısan feribot seferleri ve ulasımda çevre dostu olan tramwaylar Eskişehir‘lilerin hayatını kolaylastırıyor ve güzellestiriyor.

Atlihan Lületasi El Sanatları Çarsısı: Lüle tasının islenmesi ve yapılan ürünleri görme adına güzel bir ziyaret gerçeklestirebilirsiniz. Hem sehrimizin meshur olan bu tasını daha yakından tanıma imkanına sahip olursunuz.

Bilim Sanat ve Kültür Parki: Çocukların hayal dünyası ve ufuklarını genişleten Eskişehir’in en büyük parkını trenle turladıktan sonra denizcilik tarihinde çok önemli bir yeri olan Kalyonu (Korsan Gemisi) gezebilirsiniz

Çagdaş Cam Sanatlari Müzesi: Türkiye’de ilk açılan müze içerisinde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp müzemize bağışladıkları cam sanatının eşsiz eserlerini Tarihi Odunpazarı Evlerinin içerisinde görebilirsiniz.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi: Cumhuriyet döneminin en eski binalarından olan müzede Atatürk’e ait fotoğraf ve eşyaların bulunduğu sergiyi dolaşırken geçmişe yolculuk yaparak Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu yaşayabilirsiniz.

Gondol Turu: Sevdiklerinizde çok güzel vakit geçirebileceginiz ve romantik anlar yasayabileceginiz gondalda gezinti ile porsuk çayi üzerindeki yerleri görmek imkanı sagliyabilirsiniz.

Hamamlar: Eskisehir‘in yer altı zenginliklerinden ve bir çok hastalıga sifa oldugu kanıtlanmıs kaplıcaları ve tarihten günümüze kadar gelen hamamlar Eskisehir’in olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Japon Bahçesi: Eskisehir‘de kurulu olan bu sirin park ile sizleri bam baska dünyalara götürecek ve kendisine hayran bırakan bu japon parkını yeniden görmek için tekrar geleceginize eminiz.

Odunpazari Evleri: Eskisehir’in en önemli tarihi evlerinin bulundugu odunpazarı mahallesinde bulunan evleri koruma altina alinmasiyla birlikte çevreye çok degisik güzellik katmistir.

Kentpark: Parkta 20 bin metrekarelik bir gölet, gölet içinde bir ada, lokantalar ve kafeler, gül bahçeleri, çocuk oyun alanları, spor sahaları, botanik kafeler gibi pek çok sosyal tesis yer almaktadır.

Sehr-i Ask Adasi: Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki bir diğer dikkat çeken nokta. 010 yılında açılışı yapılan yapay ada Porsuk Çayı üzerinde kurulmuştur.

Eskişehir‘de daha bir çok yer mevcuttur. Özellikle tarihi yerleri görmek isterseniz Tarihi Kurşunlu Camii Külliyesi, Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı , Porsuk’ta bot gezisi, gondol turu, lüle taşı, Odunpazarı Evleri, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Karikatür Müzesi, Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kentpark, Şehr-i Aşk Adası, Yerel Lezzetler, Şelale ve Tarihi Yerler gibi görülmesi mekanlari unutmayiniz.

Eskişehir Resimleri 

2013 Yılında Neler Oldu

2013 Yılında Neler Oldu ?2013 Yılında Neler Oldu, 2013 Yılında Yasanan Olaylar 

Tatlısıyla, tuzlusuyla, acısıyla ve eksisiyle geride bırakdıgımız 2013 yılında önemli gelismeler yasandı. Özellikle siyaset alanında, sanat alanında ve diger alanlarda ülkeyi etkisi altinda birakan gelismeler asagıya sıralanmıstır.  2014’e girdigimiz bu günlerde geçen sene gibi bir yıl degil daha güzeli ve iyisiyle geçirmek dilegiyle hemen yasanan gelismelere bakalim.

2013 Yılında Neler Oldu?

 • PKK ile ateske saglandi ve  Çözüm Süreci devreye sokuldu. “Çözüm süreci” kapsamında, terör örgütünce çeşitli tarihlerde kaçırılan 8 kamu görevlisinin serbest bırakıldığı mart ayında, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın İmralı cezaevinden gönderdiği mesajı Türkçe ve Kürtçe okundu. Öcalan, terör örgütü PKK üyelerinin ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.
 • Müslüm Gürses, Mehmet Ali Birand,  hayatini kayip etti.
 • Reyhanli’da teröristler tarafindan  patlama gerçeklestirildi. Toplan 52 kisi hayatini kayip ederken 53 kisi yaralandi.
 • 27 Mayis 2013Gezi Parki olaylari yasandi. Askeriye’nin elinden alinan güç sonrasinda sivil halk tarafindan ilk kez sivil darbe yapilmaya baslandi. Yabanci güçlerinde destegiyle ülke ekonomisine zarar ugratilmya çalisildi. Disarida pisirilen ve içerdeki masalar sayesinde  ortaya konulan bu gezi parki olaylarinda çok insan rahatsizlik geçirdi.
 • Asrin projesi Marmaray açilisi yapildi. Günde 100 bin kisinin kullandigi Marmaray ilk 10 gün bedava olunca toplam günlük 300 bin kisi karsidan karsiya geçti.
 • 17 Aralik Türkiye’de yargi darbe girisiminde bulundu. Hükümetin aldigi hizli önlemler sayesinde bu darbe önlendi. Fethullah Gülen Cemaati ile Hükümet arasinda sert tartismalar yasandi.

2013 Yilinda Yasanan Önemli Gelismeler

Asgari ücret ne kadar oldu 2014

asgari ücret brüt 2014Asgari ücret 2014, Asgari ücret brüt 2014

Askeri ücret ile çalısanların heyecanla bekledikleri 2014 asgari ücret zammı açıklandı. Ülkemizde asgari ücret ile çalısanlara 2014 yılı itibariyle yeni maasları belirlendi. 16 yas farki ile düsük maasla çalısanların aradaki farkları kaldırıldı. Özellikle 4 çocuk sahibi olan asgari ücretlere sunulan vergi indirimi 3 çocuklulara indirildi.

2014 Asgari Ücret Zammi .
Bakan Faruk Çelik 11 yılda asgari ücreti yüzde 70 arttırdıklarını belirterek, 16 yaş sınırını da kaldırdıklarını söyledi.

Bakan Çelik, asgari ücrette 2014’ün ilk 6 ayı için yüzde 5’lik artış ile 840 TL, ikinci 6 ay için ise yüzde 6’lık bir artış ile 891 TL’lik bir rakamın öngörüldüğünü söyledi.

2013 yili Asgari Ücret artısı ne kadar?

2013 için artış yüzde 4,1+4,4 olmuştu. Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştı. Asgariücrette 2013 yılındaki ortalama artış ise yüzde 8,61 olmuştu.

Yukarida sizlere bildirdigimiz 16 yas farki simdi, 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılariçin ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor.
Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 217 lira 82 kuruş,

16 yaşından küçük işçiler için 176 lira 77 kuruş, kapıcılar için ise 153 lira 23 kuruş kesinti yapılıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 190 lira 5 kuruş, 16yaşından küçük işçiler için bin 22 lira 29 kuruş, kapıcılar içinse bin 190 lira 5 kuruşu buluyor.

2014 Asgari ücret ne kadar?
Asgari ücrette artık gözler yarınki toplantıda. Uzlaşma olmasa da bir karar çıkacak. Beklenen de hükümetin önerdiği gibi ‘yüzde 5.5+5.5’ zammın geçmesi.
Buna  göre  simdiki 803.7 lira olan net asgari ücret Ocak ayı itibariyle 44.2 lira artmış olacak. Böylece 2014 asgari ücret net 848 liraya çıkacak.
Yılın ikinci yarısında ise artış tutarı 46.6 lira olacak ve asgari ücret tutarı 894.5 liraya çıkacak.

Sizlere dünkü yazimizda verdigimiz Muhtarin Görevleri Nelerdir baslikli yazimizda muhtarin görevleri, maasi ve kaç yilda seçildigi hakkinda genis bilgi vermistik.

Ashwin Bijanki kimdir?

ashwin kimdirAshwin Bijanki hayati, Ashwin Bijanki biografisi

Son günlerde adindan çok sik söz etmeye basladigimiz Ashwin Bijanki kimdir, Özellikle ülkemizde yaptigi geziler ve çalismalar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’de Amerika Büyükelçiligi’nde diplomatlarindan olan Ashwin Bijanki görevli atese hükümete karsi lobi kurmakla ugrasiyor.

Ashwin Bijanki ABD Büyükelçiliği’nde görevli Bijanki, o tarihlerde Türkiye’de birçok şehri ziyaret etti. Denizli, Afyon, Uşak, Isparta, Kütahya, Urfa ve Çorum gibi Anadolu illerini teker teker gezen Bijanki, her partinin etkinliğinde boy gösterdi.

Hakkinda pek bilgi bulunmayan bu amerikali diplomat yaptigi çalismalar ve gizli hükümete karsi kurulmasi hedeflenen yapinin mimari olarak biliniyor. Is adamlari derneklerinden yapilan açiklamlar bilginin dogru oldugunu kanitlamaktadir.

17 Aralik 2013 yolsuzluk iddialari sirasindan adindan medyada söz edilmistir.

Marmara’da 4.7 siddetinde Deprem!

Marmara'da depremMarmara’da deprem, Istanbul depremi ne zaman

Istanbul’da beklenen olasi büyük depremin ne zaman olacagi konusunda kimse birsey bilmezken Marmara’da meydana gelen depremler akla bu soruyu getirdi. Özellikle bu bölge de yasayan vatandasi korku salarken, deprem sarsintisi sonrasi panik yasandi. Tekirdag’da meydana gelen küçük siddetteki deprem halki sokaga dökmeye yetti.

Uzmanlardan gelen bilgilere göre bu tür küçük siddetteki deprem büyük depremin habercisi olabilecegi seklinde oldu. Ayrica insanlarin depreme ne kadar oldugu konusunda bilgilendirme yapilmasi hedefleniyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy bu sabah meydana gelen deprem için ve olmasi beklenen istanbul depremi su ifadeleri kullandi.
Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Yaşanan depremler sonrası ‘bölgedeki enerji azaldı’ düşüncesiyle rahatlamanın yanlış olacağını vurguladı. Bölgede yaşanan son depremlerin Marmara beklenen büyük depremin öncüleri olduğunu vurgulayan Ersoy, “Nasıl Bolu’daki 4,8 depremi tehlikeli olabilecek bir yerse, aynı şekilde Tekirdağ açıklarındaki 4,7 büyüklüğündeki deprem aynı tehlikededir. Çünkü bu her iki noktada da belli bir gerilim var. Bu bölgeler gelecek depremlere gebe olabilecek öncüleri sayılabilecek özellikte.” dedi.

 

Bedelli askerliğin yaşı ve ücreti

bedelli askerliğin yaşı ve ücretiBedelli askerliğin yaşı, Bedelli askerliğin ücreti

Binlerce kisinin bekledigi bedelli askerlik yasi ve ücreti nihayet kesinlik kazaniyor. Bildiginiz gibi geçen sene yapilan bedellik askerlik konusunda fiyatin çok yüksek olusu nedeniyle ve yasin da etkisiyle beklenen talep görülmemisti. Bunun üzerine yapilan çalismalar ve gelinen nokta Numan Kurtulmus tarafindan açiklandi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş NTV’de yaptığı bedelli askerlik açıklamasının detayları da belli olmaya başladı.
400 bin kişinin beklediği bedelli askerlikte en çok merak edilen konu ise yaş sınırı ve ne kadar ücret ödeneceği. İşte ilk edindiğimiz bilgilere göre yaş sınırı 25 olarak belirlendi. Ücret ise 15 bin lira olacağı ifade ediliyor.

Demokratiklesme paketi içerigi

Demokratiklesme Paketi içerigi, Demokratiklesme Paketi Maddeleri

Hükümet Türkiye’nin önündeki engelleri yavas yavas kalkiyor. Özellikle 1920’li yillardan beri uygulanan degisik yaptirimlar ve özgürlükler yavas yavas yeniden halka iade ediliyor. Bildiginiz gibi çocuklara okutulan andimiz gibi zorla uygulanan dayatma sistem hükümetin açikladigi demokratiklesme paketi ile rafa kaldiriliyor.

Demokratikleşme paketi içeriği herkes tarafindan merak dilirken Basbakan Erdogan’in yaptigi açiklamalar ile özellikle kürtlerin elinden alinan haklar biraz olsun onlari rahatlatti. Devamli olarak süryani vatandaslarimizin elinden alinan mülkler ise yeniden verilecek olmasi büyük sevinç uyandirdi. Buna benzer paketler ülke birligini ve beraberligi iyicenek arttiracak ve kardeslik duygularini pekistirecektir.

Demokratislesme paketinin açiklanmasiyla birlikte bütün dünyanin merak ettigi demokratiklesme paketinin içerigi genis yanki buldu. Yerli ve yabanci gazete mansetleri demokratiklesme paketini mansetlerine tasidilar. SIzlere demokratiklesme paketinin içerigini sunuyoruz. Ayrica ülkemizde çikan bir kaç tane gazete mansetleri.

Demokratiklesme paketi içerigi

 • Seçim Sistemi
 • Siyasi Haklar
 • Belde Teskilatlari ve es genel baskanlik
 • Siyasi Partilere üyelik
 • Farkli dillerde propaganda
 • Nefret Suçlari
 • Ayrimcilik Mücadele ve Esitlik Kurulu
 • Yasak Olan Harfler “W,X,Q”
 • Gösteri ve Toplanti Kanunu
 • Özel Okullarda Ana Dilde Egitim
 • Eski Isimlerin Iadesi
 • Haci Bektasi Veli Üniversitesi
 • Kisisel Verilerin Korunmasi
 • Yardim Toplamada Kisitlamalar Kalkiyor
 • Kamuda Basörtüsü Serbestligi
 • Andimiz Kalkiyor
 • Mor Gabriel Arazi Vakfa iade ediliyor
 • Roman Dil ve Kültür Enstitüsü

Basliklarini sizlere verdik. Yukarida verdigimiz bu demokratiklesme paketleri için çalismalar simdiden basladi. Yalniz bu basliklari açilimlarini ve neleri kapsadigi hakkinda bilgileri ileriki yazilarimizda sizlere sunacagiz. Simdi isterseniz Demokratiklesme Paketi çikladigi günden sonraki  bazi gazetelerin mansetleri ..

Demokrastiklesme Paketi Gazete Mansetleri