Son Haberler

Kategori Arşivi: Sağlık

Kolesterol Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Kolesterol Düşüren Bitkiler Hangileridir

Kolesterol Düşüren Bitkiler

Kolesterol Düşüren Gıdalar Nelerdir?

Günümüzde milyonlarca insanin çektigi sorunlardan birisi olan kolestrol artik o kadar çok korkulacak bir rahatsizlik olmadigini uzmanlar ortaya koydu. Özellikle itina ile gösterilen bir yemek yeme aliskanligi ve uyulacak kurallar sayesinde kolestrolünüz kontrollü bir sekilde asagiya düsürülecektir.

Sizler için bugün kolestrolü düsüren gidalar hakkinda kisa kisa ve çok önemli noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum. Bilhassa dogru bilinen yanlislari sizlerde fark edeceksiniz.

Kolesterolün düşmesine yardımcı bitkiler denince akla gelenler kurubaklagiller, kuruyemişler, soya ürünleri, avokado, çikolata gelmektedir.

Isterseniz söyle kisa kisa kolestrolü düsüren en yararli bitkilere bakalim. Hangi bitkiler kolestrolün düsmesine yardimci olmaktadir?

Avokado: Avokadoda; iyi huylu kolesterol olan HDL’yi yükselten ve LDL’nin düşmesine yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Aynı zamanda diğer bütün meyvelere oranla, kolesterol düşürmeye yardımcı etkisi olan beta sitosterolleri yapısında daha fazla bulundurur. Günde ¼ veya ½ avokado tüketmek kan kolesterolünü düşürmek konusunda yol katetmeyi sağlar.
Kuruyemişler: Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler, düzenli tüketildiklerinde kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcıdırlar. İçerdikleri çoklu doymamış yağ asitleri de, damar sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, günde ortalama 40 gram kuruyemiş tüketmek, kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Kurubaklagiller: Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi besinlerin içerisinde bulunan çözünür lifler, kötü Hutlu kolesterol olarak anılan LDL kolesterolü düşürmeye yardımcıdırlar.

Çikolata: Bitter çikolatanın içerdiği antioksidanlar, kalp sağlığının korunmasına yardımcıdır. Bazı bilimsel çalışmalar, kakaoda bulunan antioksidanların iyi huylu kolesterolü yükseltmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Günde 30 gram bitter çikolata tüketmenin, kötü huylu kolesterolün vücutta okside olmasına engel olduğu bilinir.

Bitkisel steroller: Bitkilerin yapısında bulunan bu madde, vücuttan kolesterol emilimini azaltarak, düzenli tüketimde kolesterolü düşürmeye yardımcı etki gösterir. Bitkisel sterollerin kolesterolü düşürücü etki göstermesi için günde 2 gram tüketilmeleri gereklidir.

Soya ürünleri:
İçerdikleri fitat ve izoflavonlar sayesinde düzenli tüketildiklerinde kolesterolü düşürücü etki gösterirler. Soframızda çok alışkın olmadığımız soya ürünlerine soya sütü, tofu veya soya kıyması olarak yemeklerde, çorbalarda yer verebiliriz.

Burun Tıkanıklığında Evde Neler Yapabiliriz?

Burun Tıkanıklığı NedirBurun Tıkanıklığı, Burun Tıkanıklığında yapılması gerekenler

Büyük küçük hiç fark etmeksizin herkesin basına gelen burun tıkanıklığı malesef sağlımızı rahatsız etmektedir. Normal nefes alıs-verisimiz yerine gelirken birden veya zamanla burnumuz tıkınır ve zorluk çekeriz.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Nefes alıp verirken burnumuzdan geçen havanın burun deliklerinde geçemez duruma gemesi, zorlanması ve tıkanmasına Burun Tıkanıklığı denir. Özellikle soguk algınlıgı, üsüttügümüzde, grip, kronik hastalıklar ve benzeri rahatsızlıklarda bas gösterir.

Burun Tıkanmasının Sebebi?

Havaların soguması, soguk algınlıgı, grip, faranjit, kronik rahatsızlıklar ve benzeri  gibi durumların yanında anatomik olarak baska etkenlerde vardır. Burun deliklerinde meydana gelen yapısal bozukluklardır.  Bunlardan bir tanesi ise burunda meydana gelen et parçası. Burun deliklerinin normalden daha fazla egri olmasından kaynaklanan kanalın açık bulunmaması.
Yanlıs tedavi uygulanması sonrası burnumuzun yapısal bozuklukları olabilir.

Burun Tıkanıklığına Evde Neler Yapilabilir?

Evimizde burnumuz tıkandıgı vakit sayet nezle, grip veya soguk algınlıgı gibi bir durum söz konusu ise bol sıvı almak. Özellikle limon sıkılmıs ılık su içmek çok faydalı gelecektir. Burun tıkanmasından daloyı nefes zorlugu çekiliyorsa bol sıvı alınmasından dolayı burun akıntısının incelegi için nefes alis-verislerde rahatlama görülür. Yine evde bir bardak ılık suya bir çay kasıgı tuz ilave ederek karıstırılır ve bu su ile burnumuza damlatılır veya çekilir. Bu tuzlu su karısımi burnumuzu açarak rahatlati r.

Burnumuzda yapısal, anatomisel bir bozukluk kırılma, burun deliklerinde yamulma (burnumuzu olusturan kemiksi gıgırdak yapısında kayma, egilme veya yapısma) meydana geldiyse mutlaka hemen bir hekime gidiniz. Burnumuzun yapısı çok hashas oldugu için dikkat edilmesi gerekir. Yapılan yanlıs müdehalelerden dolayı ömür boyu daha çok rahatsızlık çekmemek için en kısa zamanda ev doktoruna basvurmanız rica olunur.

Grip Virüsünden Korunma Yolları

Grip'ten Korunma Yolları

Grip’ten Korunma Yolları

Grip’ten  Korunma Yolları, Grip virüsünden korunma

Kıs aylarının yasadıgımız su günlerde en sert ve soguk havalarla karsı karsıyayız. Özellikle havaların dondurucu dereceye gelemesi ve grip mikrobunun yayıldıgı bir hava hakim. Bagısıklık istemi zayıf olan kimseler hemen gribe yakalanabilir ve rahatsızlasır.

Bilhassa küçük yastaki çocukların gribe yakanlanma ihtimali daha çoktur. Çocugun okula giderken ve gelirken çeketini giymesine, boyun atkısı takmasına ve sapka giymesine özen gösteriniz.  Sizlerle bugün gripten korunma yollarına bakacagız. Madde madde gripten korunma yolları ve neler yapmalıyız.

Grip Virüsünden Korunma Yollari

 • Çocuklarla  beraber bol sıvı tükettirin ve dengeli beslemeye özen gösterin.
 • Evinizi mutlaka hergün havalandırın
 • Bol bol meyve tüketmeye özen gösteriniz.
 • Düzenli uyku vücudun dinlenmesine ve bagısıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Çocukların ellerinin deyebileceği yerleri bol bol temizleyin.
 • Grip asısı yaptırınız.

Sayet grip virüsüne yakalandıysanız gripten kurtulma için bir tavsiye.. Gripten kurtulmak için evde yapabileceginiz bir karısım. çok faydalıdır.

Bir bardagın içerisine bir limonu sıkınız ve ılık su ilave ediniz. Içerisine bir kasık bal takviye ederek karıstırıp içiniz. Bu vücudunuza takviye vitamin ve gripten kurtulmak için evde yapilabilecek bir yöntemdir. Çok geçmis olsun..

 

 

Hamilelikte içilen Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigaranın zararlarıHamilelikte Sigaranın Bebeğe Zararları, Gebelikte sigaranın Bebeğe Zararları

Sigaranın insan vücuduna olan zararları artık tıbbende kanıtlanmıs bir durumdadır. Sigara sadece kendimize degil çevremizde bulunan kimselere de çok zarar verir. Özellikle duman altında kalan çocukların büyümesine ve gelismesine çok büyük etki eder. Sizlere bugün hamilelikte sigara kullanımı ve bebege zararları verecegiz.

Hamilelikte içilen sigaranın bebege çok büyük zararları vardır.  Hamile olan ve bebek bekliyen bayanların mutlaka ama mutlaka bu yazıyı okumalarını istiyorum. Anne adayları sigara içmeye devam ederek kendi  bebeklerine zarar verebilmektedir. Benim içtigim sigara bebege zarar vermez anlayısı ve düsüncesi malesef çok yanlıstır.

Hamilelik süresi boyunca içilen sigaranın etkisi anneden daha çok anne karnındaki bebekte etkili oluyor. Iste sigaranın daha dogmamıs olan anne karnındaki bebege zararları sunlardır.

Gebelikte Sigaranın Bebege Zararları

 • Bebeğinizin gelişmesi yavaş olabilir.
 • Bebeğinizin erken doğum riskini arttırıyor.
 • Bebeğinizin karnınızda ölme riski artar.
 • Çocuk Hiperkinetik olur.
 • Annenin emzirme dönemindeki süt miktarında azalma olur.
 • Düşük yapma ihtimaliniz artıyor.
 • Annede bulunan pos adı verilen gebelik zarının yırtılma olasılığı yükselir.
 • Gebelik kanamaları çok olur.
 • Bebeğin bağışıklık sistemi zayıf olur.
 • Bebek iyi beslenemediği için çok zayıf doğabilir .

Sizlere verdigimiz geçen günkü yazımız olan Tansiyon nasıl düşürülür? makalemizde  tansiyon hakkında ve düsürülmesi konusunda evde yapılması gerekenleri vermistik.

 

 

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon Nasıl Düşürülür, Tansiyonu ne düşürür

Çogu zaman tansiyonumuz farkında olmadan yükselebilir. Yedigimiz gıdalar,  içecekler ve yasam seklimiz bile tansiyonumuzun yükselmesine sebep olabilir. Hayatımızı devam ettirirken basımıza gelen olaylardan dolayi duygu ve düsüncelerimiz “stres” tansiyonumuzun yükselmesine çok önemli etki eder.

Tansiyon nasıl düşürülür?

 • Limonun suyunu sıkıp az biraz su ile sulandırıp içersek tansiyonumuzun düsmesine yardımcı olur.
 • Ellerimizi, kollarımızı, yüzümüzü  ve ayaklarımızı yıkarsak tansiyonumuzun düsmesini saglıyacaktır.Kısaca abdest almak tansiyonumuzu düsürür.
 • Sogan ve sarımsakları yemeklerimize katarsak düsmesine yardımcı olur.
 • Greyfurt da tansiyonun düşürülmesine yardımcı meyvelerden birisidir.
 • Melisa çayı tansiyon düsürmeye yardımcı olan bir bitkidir.
 • Tuz ve kahveden kesinlikle uzak durmalıdır.
 • Alkol ve sigara kullanılıyorsa vakit kayıp edilmeden bırakılmalıdır.
 • Düzenli yapılan spor tansiyonun düsmesine ve normal seyrine faydalı olur.

Tansiyonunuz bir türlü düsmek bilmiyorsa hemen ilk yardım kurulusuna veya aile doktorunuza müracaat ediniz. Yüksek tansiyon insanda ciddi beyin rahtsızlıklarına yol açabilir.

Çıban nedir?

Çıban Nedir, Tedavi Yöntemleri

Çıban Nedir, Tedavi Yöntemleri

Çıban nedir? Çıban Tedavisi Nasıl?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde kasıntı ile baslıyan  yavas yavas büyüyerek kendisini belirgin eden aknelere Çıban denir. Çıban büyümeye basladıktan sonra içerisinde bulunan kızarıklık beyazlasmaya baslar ve kendisi patlıyarak içerisinde bulunan iltihapı dısarıya atar.

Ergenlik döneminde gençlerde oldukça çok görülmektedir. Genellikle vücudumuzun derisinde açık olan kıl dipleri, bacak, kol, yüz, bas  gibi yerlerden girerek deri altında bulunan yag bezesine yerleserek orada kendisini güçlendirir. Stafilokok olarak bilinen mikrop burada kendisini gösterir. Stafikok herpes virüsü kadar etkili ve tehlikelidir.

Halk arasında çıban sırtı olarak da bilinir. Ilk baslarda küçük sivilce gibi baslar daha sonra ise büyümeye baslayarak çevresine agrı ve sızı verir. Kiside oldukça rahatsızlıga yol açabilmektedir. Yüzlerde ve dudak kenarlarında çıkan çıban çok tehlikeli olabiliyor.  Uzun süre o bölge hareket ettirildiginde acıya sebep verir.

Çıban Belirtileri Nelerdir?

Hafif bir kızartı, şişme, yerel ateş, yangı (iltihap) görüntüsü oluşur. Vücudun yorgunluk, açlık, hastalık gibi sebeplerle yaşayan ve aşırı derecede kilo kaybı çıbanlara ortam hazırlar.

Çıban Tedavisi Nasil Yapilir?

Çıban bulunan bölge temiz tutulur. Çıban kendiliginden patlar ve içerisinde ki “iltihap” irin akarsa ve içi temizlenirse cerrahi müdehaleye gerek kalmaz degil ki cerrahi müdehale ile içerisi bolsatılması gerekir. Özellikle doktor tedavisi ile antibiyotik merhem ile uygulanir. Çıban çıktıgı yer fazla tahribat yol açmaması için bu uygulama yapılır. Çıban‘in ilerliyen dönemlerinde baska rahatsızlıklara yol açmaması için hemen tedaviye baslanması gerekir.

Göbek eritmek için ne yapmalı

göbek eritmek için ne yapmalıGöbek eritmek için ne yapmalı, Nasıl göbegimi eritirim?

Günümüzde herkesin sikayet ettigi bir durum olan asiri kilolar ve göbek bizleri oldukça üzmektedir. Bilhassa yaz aylari yaklastigi vakit fazla kilolar ve göbek giydigimiz tshirtler ve elbiseler yüzünden acayip bir görüntü ortaya çikarmaktadir. Bilhassa göbek fazlaligi oldugu zaman hem bizi hemde karsi kisiyi rahatsiz eder.

Kis aylarina yaklasitigimiz bugünlerde sizlere göbek eritmek için ne yapmali hakkinda kisa ve öz bilgilendirmek istiyoruz. Günlük olarak ortalama 10 dakikanizi verdiginiz zaman güzel bir karna sahip olabilirsiniz. Bu  hem kendi psikolojinizi ve hemde sevdiklerinizi memnun edecektir.

Göbek eritmek için yapıması gerekenler

 • Özellikle yemege baslamadan önce 2 bardak ilik su içmek çok faydalidir. Sayet ilik suyu içildiginde midemiz yedigimiz yiyecekleri daha rahat ve hizli hazmeder hemde asiri yememizi önlemiz oluruz.
 • Sabah kalktigimiz zaman bir bardak ilik suyun içerisine bir çay kasigi limon suyu sıkıp içersek buda kilo almamizi engeller.
 • Aksamlari 10 dakika sizlere sundugumuz asagidaki videodaki hareketleri yaparak yaz aylarina çok güzel bir fizik ile basliyabilirsiniz. Bu kendinize olani güveni arttirdigi gibi hemde çevrenizi etkileyebilir onlara memnun edersiniz.
 • Sabahları ve akşamları elli kez karnınızda acı hissedene kadar mekik çekmenin faydası büyüktür. Bu bölgedeki kaslar bu hareketler çok çalışacağından dolayı yağlar kısa sürede erir.

10 Dakika’da Göbek Eritme Hareketleri video izle

Bu arada düzenli bir sekilde yapilan jimnastik ve hareketlenme sizlere bir çok seyi kazandiracaktir. Bilindigi gibi eringenlik, tembellik, yorgunluk gibi bu tür rahatsizlik ortadan kalkarken ayni zaman da dinamik, atak, hizli ve enerji dolu birisi olucaksiniz. Bu sekilde çalisma ve azim sonucunda saglikli yasam sürebilir ve sevdiklerinizi memnun edersiniz. Onlara da tavsiyede bulunabilirsiniz. Kisacasi örnek bir kisilige sahip olabilirsiniz.

 

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

bel agrisi nedenleriBel Ağrısı Sebepleri, Bel Ağrısı Nedenleri 

Çogumuz nedenini bilmeden bel agrisi çekeriz. Özellikle belirli bir yasa gelmis kimselerde bel agrisi asiri sekilde kendisini hissedirir. Bel agrilari degisik sekillerde kisiyi rahatsiz eder.  Günlük yasamimizi sürdürürken bel agrisi yüzünden her istedigimiz hareketi yapamayabiliyoruz.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel bölgesindeki yumuşak doku, kas, kemik ve sinirlerdeki hastalıklardan kaynaklanan ağrılara bel ağrısı denir.  Özellikle yukari, asagi olmak üzere iki kisimda ele alinabilir.

Bel Ağrısı Nedenleri 

Sürekli olarak hatalı durmak ve egzersiz yapmamak en önemli ağrı nedenlerinden biridir. Kötü duruş yüzünden ortaya çıkan ağrıların en önemli sonucu yumuşak dokularda ve kaslarda oluşan spazm tarzında ağrılardır.

Uyku sirasinda yüzüstü yatmak ve o pozisyonda sürekli uyumak “kalmak”. Bel agrisi çekmek için yeterli bir sebeptir. Uyurken rahat ve güzel uyumak için bacak araniza bir yastik ile doldurabilir ve bas boyun arasini mutlaka yastikla doldurunur. Bu sekilde yatarsaniz belinize rahat bir pozisyon sagliyacaktir. Buda sizi rahatlatacaktir.

Her zaman destek almak gereklidir. Aksi takdirde sorun kalıcı hale gelebilir. Yaşlı, travma öyküsü ve nörolojik bulgusu olan, ciddi ağrı çeken, enfeksiyon ve kanser şüphesi, kilo kaybı-ateş-halsizlik- terleme gibi sistemik bulguları olan hastalar vakit geçirmeden doktora başvurmalıdır.

Kırık durumunda hasta dikkatle hastaneye nakledilmelidir. Aksi halde omurilikte oluşacak kesiler felç sebebi olabilir. Diğer akut ağrılı durumlarda neden ortaya konulana kadar ağrılının dindirilmesi yararlı olabilir. Çok ağrılı durumlarda bile yatak istirahatının üç-dört günü geçmemesine çalışılmalıdır.

Bel Agrisi Nedenleri Uzman’dan  izle

Bel  Ağrısı Kimlerde Görülür?

Uzmanlarin üzerine basarak vurgu yaptiklari bel agrilarina dikat etmemiz gerekiyor. Sayet öyle bir sikayetimiz oldugu vakit mutlaka bir hekime gitmemiz gerekiyor. Bel agrisi en çok kimlerde görüldügü asagiya siralanmistir.

30 yaş üstü kişiler
Şeker ve tansiyon hastaları
Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar
Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar
Menopoz dönemindeki kadınlar
Sigara tiryakileri
Yeni ameliyat olmuş kişiler
Enfeksiyon hastalıkları
Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler
Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar
Sürekli stres altında olanlar
Kanser hastaları

Tırnak Mantarı Nedenleri

tirnak mantari nedirTırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Nedenleri

Bizleri oldukça rahatsiz eden tirnak mantarlari malesef günümüzün vazgeçilmez hastaligidir. Çogumuzun hastane hastane dolasirken sifa bulamayabiliyoruz. Bazen tirnaklarimizi göstermemek için elimizden gelen herseyi yapiyoruz. Tirnak mantarlari her yastan insanda görülebilmektedir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz bir hastalıktır. Tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulmaktadır. Tırnak mantarları bütün tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50’sini oluşturmaktadır.Tırnak mantarı genelde tırnağın altında bulunur. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırır.

Tırnak mantarının nedenleri

 • Tırnaklardaki zedelenmeler
 • El ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması gibi durumlar
 • Ayak tırnağına şiddetli bir şekilde basılması
 • Tırnakların çok dipten kesilmesi

Bu sizlere sundugumuz sekillerde tırnak mantarı olusmaktadir.

Bıldırcın Yumurtasinin Faydalari

Bıldırcın Yumurtasinin FaydalariBıldırcın Nedir, Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın küçük tatli ve sevimli bir kus türüdür. Bıldırcın genellikle arpa, bugday, tahillari ve küçük böcekleri yiyerek ömrünü sürdürmektedir. Yapisi itibariyle küçük tiknaz yapida bir kustur. Günümüzde yaklasik 16 çesit bildircin  türünün oldugu görülmektedir.

Insanlarin bildrcini eti ve yumurtasi için besledikleri görülmektedir. Yapilan arastirmalar ve çalismalarda yumurtasinda bulunan protein maddeleri insan vücuduna çok faydali oldugu bulunmustur. Isterseniz söyle kisaca bildircin yumurtasinin faydalarini sayarsak, sunlar karsimizi çikmaktadir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

 • Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde.
 • Çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında.
 • Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında.
 • Kansızlık ve anemi tedavisinde.
 • İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği içerir.
 • Yüksek enerji ve protein içerir.
 • Vitamin ve minarel değeri çok yüksektir.

Bıldırcın Resimleri için tiklayiniz.