Son Haberler

Kategori Arşivi: Yaşam

Kısa saçlar kısa sürede nasıl uzar?

Hızlı saç uzatmanın yollarıSaçlar Nasıl Hızlı Uzatilır?, Hizlı Saç Uzatmanın Yolları

Saçlarınız çok kısa ve hemen uzamasını istiyorsunuz. Kısa kesilen saçların yeniden uzaması için belli bir süreye zamana ihtiyaç vardır.Yalnız saçlarınızın normal derecede uzamasından daha hızlı uzatmak için yapılması gereken bir kaç yöntem vardır. Bunları uyguladığınız vakit saçlarınızdan normal daha hızlı bir şekilde uzadığına sahid olucaksınız.
Saçların hızlı uzaması için yapılması gerekenler:
Öncelikle düzenli beslenme ve uyku: Ihtiyacımız olan 7-8 saat uykuyu düzenli olarak uyuyarak, dinlenmeliyiz. Bu arada yediklerimiz ve içtiklerimiz çok önemlidir. Kesinlikle kahve ve alkoldan uzak durmalıyız. Bundan saçlarımızin uzamasını yavaşlatır.
Saçlarınızın uçundaki kırıkları kestirmeliyiz. Bu kırık saçlar saç uzamasını yavaşlatır. Saçınızın sahip olduğu enerjiyi bunlara harcatmayınız.
D vitamini veya güneş ışıği: Güneşte durmak insan vücudu ve saclarımız için çok gereklidir. Günes ışığı veya D vitamini saçlarımızın hızlı büyümesıni hızlandırır. Yorgun olan saçlarımızı uyandırır.

Ilık Su ile Yıkamak: Saçlarınızı kesinlikle sıcak veya soğuk su ile yıkamayınız. Çünkü sıcak su saç derimizin hücrelerini harekete geçirmez. O yüzden mutlaka ılık su ile saçlarımızı yıkıyalım.

Sizlere verdiğimiz bu tavsiyeleri günlük olarak uyguladığınız vakit sizlerde saçlarınızın ne kadar hızlı bir şekilde uzadıgına inanamıyacaksınız..

Yeşil Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir

yesil kahve nasıl içilir?Yeşil Kahve Nedir, Yeşil Kahve’nin Faydaları 

Ülkemizde pek bilinmiyen ve tanınmıyan yeşil kahve dünyada oldukça çok popüler. Yeşil kahvenin siyha kahveye göre çok daha faydalı ve yararlı oldugunu sizlere belirtirim. Yeşil kahvenin faydalarını asagiya vermeden önce isterseniz bu kahveyi tanıyalım.

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, kökboyasıgiller  ailesinden olup Coffea cinsinden 5 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Oldukça verimli bir kahve agacıdır.

Yeşil Kahve’nin Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki yağ moleküllerini parçalar, vücudun bağışıklık sistemini korur. İki yönden de yeşil kahve zayıflama sağlayan yeşil kahve metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori harcamasına sebep olur, bir diğeri ise yeşil çay yaprağına göre 3 kat fazla antioksidan içerdiği için daha hızlı kilo vermeyi sağlamaktadır.

Yeşil Kahve’nin Fiyatı Ne Kadar?

Diger kahve fiyatlarına nazaran yeşil kahve birazcık daha hesaplı oldugunu belirtebilirim. Yeşil kahvenin kilo  39 TL olarak satılmaktadır.

Yeşil Kahveyi Nerede Bulabilirim?

Herkesin kolaylıkla bulabilecegi yer is aktarlardir. Genellikle aktarlarda zayıflamaya yardimcı olarak satilmaktadır. Yesil kahve diger kahveler gibi çekilerek dgil

Mevlid Kandili Nedir, neler yapılmalı?

Mevlid Kandili Nedir? Mevlid Kandili Nasıl Degerlendirilmelidir?

Mevlid kandili manasıyla “dogum zamanı” anlamına gelir.  Bu gece peygamber efendimiz dogudugu için biz müslümanlar önemli bir gece sayılır. Mevlid kandili Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.

Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim bizlere ulastırmasında vesile olan ve Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) dogum günü mevlid kandili altında anılmaktadir. Peygambere olan sevgi ve muhabbet bu gece daha fazla bir sekilde ifade edilir.

Bu gece diger zamanlardan farklı bir sekilde ibadet sekli yoktur. Ancak Allah’a olan kulluk görevimizi hatırlayıp tövbe etmeli, bolcanak salavat getirmeli, Kuran okumalı veya okunan yerleri ziyaret ederek Kuran dinlemeli ve bizlere herseyi bagıslıyan rabbül alemine gönülden baglılık duygularının yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerekir.

Bu gece bilhassa eski günlerde yapılanların bir istisaresi yapılmalı, kısaca tefekkür edilmeli örnegin; ben bugün Allah için neler yaptım?, ben hangi yoldayım, ahirette halim ne olacak? Ve benzeri gibi soruların cevapları aranmalı ve Allah’tan af ve magfiret dilenmelidir.

Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

Bu geceden sonra hayatımıza yeniden sekil verip bundan sonra yapacagımız islerde Allah rızası gözetilmeli ve her zaman hatırlanmalıdır.

Dilimiz ile söyledigimiz La ilahe illallah kelime-i tevhid’i kalbimiz ile dinleyip bedenimiz ve ruhumuz hayatımıza islemeliyiz. O zaman gerçek anlamda sıratın mustakime ermek için yaptıklarımız Allah’in (c.c.)  izni ile hayırla sonuçlanır.

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Bu sene mevlid kandili 13 Ocak Pazartesiyi 14 Ocak Salıya baglıyan aksam bitiyor. Pazartesi aksama güzel mevlid kandili özel programları canlı olarak tv ekranlarından yayınlanacaktır.

Organik tarımın önemi ve amacı nedir?

organik tarımın önemiOrganik Tarım Nedir, Organik Tarımın Önemi
Gelisen teknoloji ve hızla ilerliyen tarımçılık insan hayatında olmazsa olması arasında yer almaktadır. Üreten ülke ve dısa bagımlılıgı biterebilmesi için tarımın önemi çok büyüktür. Bilhassa insanlara organik ürün yetistirebilmek ve en kaliteli verimi alma adına büyük çalısmalar ve arastırmalar yapılmaktadir.

Organik Tarım Nedir?

Ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmadan yapılan tarım “organik tarım” olarak tanımlanır.

Organik Tarım, üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarım, eko sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermektedir.

Günümüzde insanin saglıgı ile oynamamak ve organik ürün yetistirmek için tarımda gereken önem ve çalısmalar yapılıyor olması gerekiyor. Ayrıca tarımsal alanda organik tarımı tesvikler ile desteklendigi görülüyor. Yurt dısından ucuz ithal edilen hormonlu gıdalar ve organik olmayan ürünlerin insan saglıgını ne kadar çok tehdit ettigini biliyoruz.

Organik Tarımın Önemi

Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

Organik Tarımın önemine dair biraz daha bilgi eklemek gerekirse son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toprağın derinlerine sızan fosfor ve nitrat tatlı su kaynaklarına ulaşmakta bu da insan, evcil hayvan ve yaban hayatı açısından ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları toprakta birikmekte, bitki sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır.

Organik Tarımın Amacı Nedir?

 • Hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmak.
 • İnsana ve çevreye dost üretim sistemlerini geliştirerek uygulamaya koymak.
 • Üretimde ürün miktarının artması değil, temiz ve kaliteli gıda üretimin sürekliliğini sağlamaktır.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Kaybolan doğal denge yeniden sağlanabilir.
Kontrollü, sertifikalı ve insan sağlığına zararsız ürünler üretilir.
Toprak verimliliği artar.
Toprak, su kaynakları ve havayı kirletmeden çevre, bitki hayvan ve insan sağlığı korunur.
En önemlisi ise ürün kalitesi artar.

Sizlere dünkü yazımızda verdigimiz 2013 Yılında Neler Oldu? yazımızda ülkemizde meydana gelen önemli olaylar ve 2013 yılına damga vuran gelismeleri sizlere genis bir sekilde sunmustuk.

Rüyada el öpmek nedemek tabiri, neye işarettir

rüyada el öpmek tabiriRüyada el öptügünü görmek tabiri, Rüyada el öpmek neye işarettir

Rüyada el öpmek genel anlamı itibariyle ihtiyaçları gidermeye ve düsmana galip gelmeye işarettir.
Ölmüş bir tanıdığınızın elini öpüyorsanız, kısa zamanda alınacak haberlere delildir.Sizin mevki makam katında yükselişlerinizin olacağının ifadesidir.

Annenin elini öpmek, size çok dua eden birinin sayesinde sıkıntıların sizden uzak olacağının ibaresini verir. Babanın elini öpmek, elinize geçecek mala işaret eder, bu malı alırken hiç zorlanmayacağınıza aksine kolaylıkla alacağınızın göstergesidir.

Eşinizin elini öptüğünüzü görmek, duygusal beraberliğinizde veya evlilik hayatınızda tartışmaların son bulduğuna artık kimsenin bir üçüncü kişilerin sizin aranızı bozamayacağının işaretini verir.
Bir büyüğün elinin öpmek, hayatınızın bazı noktalarında şansınızın açılacağının belirtisini taşır.Hiç tanımadığınız yaşlı bir kişin elinin öptüğünüzü görmek, talih oyunları şans oyunları gibi yerlerden ufak miktarlarda da olsa bir para geleceğini gösterir.

Allah rüyanizi hayra ulastirsin. Lütfen kapiniza ufak da olsa bir sadaka koymayi unutmayiniz.  Çünkü Sevgili Peygamberimiz: “Az da olsa gücünüz yettiği kadar sadaka veriniz.” Buhari, Zekat 21

Hamile Kalmak İçin Okunacak Dua

hamile kalmak icin okunacak dualarHamile kalmak için okunacak dua, Çocuk sahibi olmak için okunacak dua.

Dinimizin kolayliklarini ögrenmeli ve bunlardan istifade etmeliyiz. Özellikle duanin sekli ve adabi çok önemlidir. Dua’nin faziletini ve önemini bilirsek dua’daki hikmeti anlayabiliriz.  Bildiginiz gibi islam bize her konuda yardimci olmaya çalisiyor. Bugün sizlere hamile kalmak isteyen bayanlarin nasil dua edecegi konusunda bilgi vermek istedik.

Öncelikle hekime gidilmeli ve bir arastirma yapilmalidir. Sayet her hangi bir sorun varsa bunun için tedavi olmalidir. Sayet bir sorun yok ise umidimizi kayip etmemeli ve düzenli sekilde dua etmeliyiz.  Lakin bü­tün gayretlere rağmen yine çocuk olmuyorsa bunu dert etmek, ısrarla bu konu üzerinde durmak da doğru değildir. Belki de onlar için hayırlı olan öylesidir. Belki çocukları olsaydı başla­rına bilinmedik belâlar gelecekti ve Allah onları o belâlardan korumak için çocuk vermedi.

Çocuk sahibi olmak için okunacak dualar nelerdir?
Evet, çocuk istemeli, bunun yol­larını da aramalı, ama işi çığırından çıkarıp takıntı haline getirmemelidir. Her şeyin hayırlısını istemelidir. Cenab-ı Hak, hakkımızda her şeyin haylırlısını versin. (Amin)

 • “İnne rabbeke hüve’I-hallâku’l-alîm.” = “Muhak­kak ki Rabbin her türlü yaratma şeklini bilir.” (Hicr, 15/81) âyetini gecele­ri 1267 kere tekrar eder ve bunu üç ay boyunca sürdürür.
 • “Fallâhu hüve’l-veliyyü ve hüve yuhyî” = “Muhak­kak ki Allah dosttur ve yaratandır.” (Şura, 42/9) âyetini, beraber olmadan önce 289 kere tekrar eder.
 • “HüvaIIahü’l-hâliku’l-bâriü” = “O yaratandır ve yok­tan var edendir.” (Haşr, 59/24) âyetini 1054 kere tekrar eder.)
 • Tıbbî bir arızası olmamak şartıyla, çocuğu olmayan bir kadın, eğer aybaşı halinden üç gün sonra, öğle saatlerine ya­kın bir zamanda temiz bir kâğıt üzerine 110 defa “Bismillâhirrahmânirrahîm” yazıp o kâğıdı üzerinde taşıyarak eşiyle beraber olursa, Allah’ın izniyle hâmile kalır. (Hâmile kalın­caya kadar kâğıdı üzerinde taşımalıdır.)

 

Cuma Günü Salatı Şerife Getirmenin Fazileti

Cuma Günü Salatı Şerife Getirmenin FaziletiCuma Günü Salatı Şerife Getirmenin Fazileti, Salatı Şerife Getirmenin Önemi
Cuma gününün önemi ne kadar belirtilmeye çalisilsa da tam anlamiyla malesef idrak edemiyoruz. Müslüman olarak üzerimize düsen görevlerini yerine getiremiyoruz. Özellikle vasiyetçi islam anlayisindan kurtulup suurlu müslüman olma yolunda çaba ve gayret göstermeliyiz.  Anne ve babamizin yaptigi hatalari bizlerde yapmayalim.

Cuma günü okunmasi gereken dua ve sureleri mutlaka okuyalim ve kurtulusumuz için kendi ahiret saadetimiz için olsun biraz egoist olmakta zarar görmeyecegine inaniyorum. Çünkü ölüm sonrasi ahiret için hazirlik yapilmadigi takdirde iflas etmis kullardan olabiliriz. Allah bizlere hayirli ameller islemeyi nasip eylesin..  amin..

Cuma günü  Salati Serife getirmenin önemi, fazileti konusunda peygamber efendimiz (s.a.v.) su sekilde buyurmaktadir.

Kim bana bir defa salât getirirse, Allah da ona on salât getirir ve on günahını affeder; on derece yükseltir.
(Nesei, Sehv, 55)

Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (anında) bana ulaştırırlar. (Nesei, Sehv, 46)

Kim bana tek bir defa salât u selâm getirirse, Allah da ona on defa salât eder. (Dâvud, Vitr, 26; Dârimî, Rikâk, 58)

Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salâvat edendir.43

Peygaber Efendimiz şöyle buyurmuştur;

En faziletli günlerinizden biri cumadır . O günde bana çook salavat-ı şerife getiriniz . Zira sizin o salat ü selamınız bana arzolunur .”

Kredi kartı taksitlerine sınır geliyor

kredi karti taksitlendirmeKredi Kartı taksitlendirme, Kredi Kartı taksit sınırlaması

Ülkemizde asiri sekilde kredi kartina yüklenilmesiyle birlikte vatandaslar çok magdur oluyor. Bilhassa en iyi hizmeti vermeyi amaçliyan bankalar bundan çok gelir elde ediyorlar. Vatandas içerisinde bulundugu durumdan kurtulmak amaciyla çok gayret ve çaba sarf ederken bazen istenmiyen olaylarda yasanabiliyor.

Bundan sonra artik hersey kredi kartina taksitlendirme yapilamiyacak. Vatandasi rahatlacak olan bu düzenleme ile bir çok alis-veris ile hem tüketici hemde üretici magdur duruma düsmeyecek. Yapilan yeni taksitlendirme sistemi su sekilde olmasi hedefleniyor. Önce gelismelere bir bakalim.

Kredi kartı taksitlerine sınırlama sekli:

Yapılacak düzenlemeyle, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlendi.

Binek araç ediniminde kullanılacak taşıt kredilerine de yeni sınırlamalar getirilirken, bu konuda kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecek.

Konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin de 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülüyor.

Yeni düzenlemeyle taşıt kredilerinde aracın bedeli kadar kredi verilmeyecek. Bunun yerine 50 bin lira ve altındaki araçlar için yüzde 70′lik kısım kredilendirilecek. Taşıt değerinin 50 bin lirayı aşması halinde, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 70, 50 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 kredilendirme yapılacak.

Askerlik Süresi Kısalacak mı?

Askerlik Süresi Kısalacak mı?Askerlik Süresi Kısalacak mı?, Askerlik Ne Kadar Oldu?

Suan askerde olan ve askere gidecek olan milyonlarca insanin merak ettigi konulardan bir tanesi olan askerlik basbakan sayin Erdogan’in açiklama yapmasiyla birlikte kisaliyor. Özellikle 15 aydan 12 aya inecek olmasi askerlik görevini yapan 280 bin askerin terhis alacagina anlamina geliyor.

Askerlerin kurban bayramini evinde geçirip geçiremiyecegi merak ediliyor. Basbakan Erdogan’in açiklamasinin ardindan Genelkurmay Baskanligi’nin yaptigi açiklama ile bütün herseyin hazirlandigi haberi bizlere ulasti. Yapilmasi gereken yasada ufak bir  degisiklik ile askerlik 15 aydan 12 aya düsürülecek. Sadece Meclisten askerlik ile yeni düzenleme çikmasi beklenmektedir.

12 Aylik Askerlikten Kimler Yararlanacak?

Simdi askerlik süresini 12 ay yapmis olan bütün askerler ve askere gidecek olan ve halen silah altinda bulunan erbaslar için geçerli olucak. Buna göre artik askerlik 12 ay ve kisa dönem askerligin ise 4 ay seklinde kalmasi uygun görülüyor. Hatirliyacaginiz üzere dövizli askerlikte de 4 hafta gibi bir zorunlu askerlik kaldirilmisti.

Buna göre 2013 yili itibariyle askerlik 12 aya inecek. Kisa dönem askerlik ise 4 ay olarak yapoilacak. Yeni düzenlemede kisa dönem askerlik degismiyecek. Sayet bir degisiklik olursa sizlere buradan bildirilmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan ilginç Sanat Eserleri yazimizda özellikle sanat eserleri resimlerden ve araba üzerine yapilan sanat eserleri hakkinda bilgi vermistik.

Revani Nasıl Yapılır

Revani Tarifi, Revani Yapılısı 

Yemeklerimizin sonunda yedigimiz tatlilar vazgeçemedigimiz lezzetler arasinda yer almaktadir. Özellikle  yemek arkasi revani olursa damak tadi daha bi lezzetleniyor.  Muhakkak herkesin bir damak zevki vardir. Ancak sizlere revani‘yi  tavsiye edecegim. Bazi kesimlerde islak kek olarak bilinmesi veya islak keke benzedigi için islak kek denmesi revaninin tadini azaltmiyor.

Güzel yapilmis revani ile esinizin gönlünü ve kalbini fethedebilirsiniz.  Hanimlarin severek ve begenerek yaptiklari bu kolay tatli malesef iyi tutturulmadigi vakit birseye yaramiyor. Elimizin ölçüsünü iyi bilmek gerekiyor degil ki çok lezettli olmuyabilir.

Sizlere revani tarifi vermeden önce bu tarifi iyi bellemeniz gerektigini veya bu sayfayi favorilerinize eklemenizi öneririz. Çünkü revani tarifini yaptiktan sonra sizlerde bana hak vereceksiniz. Bu revani ile isterseniz bütün misafirlerinize ziyafet çekebilirsiniz. Yapimi kolay ve evimizde olan malezemelerden yapilmaktadir. Ben sözü fazla uzatmadan isterseniz hemen tarife geçelim. Yine çenem biraz düstü.   “Kusra bakmayin”

revani tarifi

Revani Tarifi

Malzemeler

 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı un
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Kabartma tozu
 • Limon kabuğu rendesi

Şerbeti İçin

 • 5 su bardağı su
 • 4 su bardağı toz şeker
 • Yarım limon suyu

Yapılışı

 1. Şerbetini kaynatın.
 2. Yumurtalarla toz şekeri iyice çırpın. Yoğurt , Sıvı yağ, irmik ve un katılır. En son kabartma tozu eklenerek karıştırılır.
 3. Tepsi yağlanarak çırpılan hamur dökülür. Üzeri iyice kızarana kadar pişirilir.
 4. İstenilen şekilde kesilerek yapılan şerbet ılık olarak hamurun üzerine dökülür.

Afiyet olsun ve düsüncelerinizi yazmayi unutmayinz.