Son Haberler
Mevlana Haftası İle İlgili Yazı

Mevlana Haftası İle İlgili Yazı

Mevlana Haftasi 02-09 AralikMevlana Haftasi 02-09 Aralik, Mevlana Celaleddin-i Rumi

Türk-Islam tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Mevlana sevgisi ve hosgörüsü ile herkesi kendisine hayran birakmistir. Özellikle islami sevdirmedeki gayreti ve çabasi takdire degerdir. Mevlana denince ilk aklima Ask, Sevgi ve Birlik gelmektedir. Çünkü bizleri yaradan Allah kalbimize, ruhumuza bu duygulari yerlestirmistir.

Yüzyillar boyunca sürecek ve kendisi yolunda gidecek milyonlarca insan halen Mevlana hazretlerinin gittigi yoldan gitmektedir. Ilk basta Konya olmak üzere ülkemizin bütün sehirlerinde ve dünyada git gide onun hosgörüsü ve ilahi aski konusulmaktadir. Bu hafta Mevlana haftasi olmasi münasebetiyle bizde onu saygiyla aniyoruz.

O’nun insan düşüncesine verdiği en büyük mesaj Aşk, Sevgi ve Birliktir.
O, bir veli hüviyetiyle gönüller coşturmuş, bir pir, bir mürşit olarak insan kalbini saflaştırmış, bir bilgi kaynağı olarak insan aklını nur ile yıkamış, akıl ve gönülleri kirden kurtarmış, gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin temsilcisi olmuştur.

Onun içindir ki hangi âlim Mevlana’yı tanısa yücelmektedir. O’nun yoluna gönül koyan herkes kemale, sevgiye, insanlığa, bilgeliğe, hoşgörü ve yüksek ahlaka ulaşmaktadır.
O, hiç bir şeyi inkâr etmez ama her şeyi birler, bütünleştirir ve sevdirir. O, kimseyi ayrı görmez. Çünkü O, her şeyin Allah’ın zuhuru ve tecellisi olduğunu bilir ve bunu insan gönlüne ve insana hal olarak yansıtır.

Insanlarin yüregindeki sevgi boslugunu ilahi ask ile doldurulmasina vesile olan önemli bir zaattir. Hayata dair siirleri ve dünyada yasarken verdigi bilgiler bizlerin hayatina önemli bir  isik tutmaktadir. Islami hosgörüsü, islam sevgisi ile hayatini birlestiren ve bunu kendisine ilke olarak benimsiyen Mevlana Celaleddin-i Rumi hiç unutulmuyacak ve devamli hatirlanilmasi gereken bir kimsedir.

Kisacasi “İnsan yaratılmışların en şereflisidir” düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü oldugunu diyebiliriz. Kendisine has üslubu ile herkesi etkiler,   arilanin nasil kraliçe arinin yaninda oldugu gibi insalarda onun yaninda yer alirlardi.

Not: Mevlana haftasi degisik tarihlerde kutlanmaktadir. Özellikle 02-17 Aralik arasina denk gelmektedir.

 

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın