Son Haberler
Milletvekili Görevleri Nelerdir?

Milletvekili Görevleri Nelerdir?

Milletvekili Görevleri, Milletvekili Adaylığı

Seçimlerde  halktan aldigi yetkiyi kullanarak halki temsil etmeye milletvekili denir. Kanun çikarmak, kanunlari kontrol etmek, gerektigi zaman degistirmek, yasama organin çalismasini ve isleyisini daha kolay kilmak ve düzeni rahatlatmak. Milletten yetkiyi seçimle alarak milletin yararina ve faydasina çalisma yapmaktir.

Ülkemizin yönetiminin can damarlari halinde bulunan yasama, yürütme ve yargi organlarinin isleyisi çok önemli bir yer teskil eder. Anayasa mahkemesi bu üç organin üstünde yer alirken yargi bagimsiz çalisir. Gerektigi zaman yargi yasama organina bagli kalir.

Milletvekili Görevleri Neler

Kanun yapmak, değiştirmek ve kaldırmak
Bakanları ve Bakan Kurulunu denetlemek
Kanunlar çerçevesi içinde belli konularda Bakanlar Kurulu’na kararname yetkisi vermek
Para basılmasına karar vermek
Savaş ilan etmeye karar vermek
Kesin hesap ve bütçe kanun tasarılarını görüşüp kabul etmek
Uluslararası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak
Anayasamızın on dördüncü maddesindeki fiiller haricindeki suçlardan dolayı mahkum olmuşlar hakkında özel ve genel af ilanına karar vermek
Mahkemelerce verilmiş ve kesinleşen ölüm cezalarının yerine getirilmesine karar vermek
Anayasamızdaki diğer maddelerinde öngörülen salahiyetleri kullanmak ve görevleri yerine getirmek

milletvekili nasil olunur

Milletvekili kaç yasinda olunur?

25 yasini doldurmus olan her türk vatandasinin milletvekili olma hakki vardir. Kisaca hemen bir hatirlatma yapmak istiyorum. Simdiki hükümet Ak Parti bu yasin daha da asagiya çekilmesini istiyor. Milletvekili yasi şu anda 25 olan milletvekili seçilme yaşının düşürülmesinde uzlaşma sağlandı. Ancak Ak Parti ve BDP 18 yaş önerirken, CHP 21 yaş istedi.

Henüz netlik kazanmis bir konu degil ancak ilerliyen günlerde neticesini görecegiz.

İlk kadın milletvekili kimdir?

Mebrure Gönenç – Afyonkarahisar vekildir. 1935 yılında yapılan genel seçimlerde kadınlar ilk defa seçme ve seçilme haklarını kullanmışlardı. Türkiye cumhuriyetinin beşinci döneminde meclise giren 18 kadın millet vekilinden biri olan Mebrure Gönenç, Cumhuriyet tarihinde de bir ilke imza atmıştır.

Kisaca bir not düsmek gerekirse Türkiye Cumhuriyetinin ilk mebusu Ulu Önder Mustafa Kemal ülkemizin ilk milletvekilidir. Ankara milletvekili olarak ilk meclis başkanı da yine paşadır.

Milletvekili maaşi ne kadar?

Milletvekillerinin finansal ve toplumsal haklarını yeniden düzenleyen, yeni ayrıcalıklar getiren ve ücret artışı sağlayan bir yasa teklifini  7 Mayıs 2013 günü birlikte imzaladılar! Bu teklif yasalaşırsa net 15.500 TL olan milletvekili maaşı 17.750 TL ye yükselmiş olacak.

Milletvekili adaylığı şartları nelerdir?

Milletvekili olmak için gerekli şartları sağlayan herkes seçimlere girebilir. Kadın erken herkesin seçme ve seçilme hakkı vardır. İster bağımsız aday olarak ya da partiler üzerinden aday olmak mümkündür.

Milletvekili olmak nereye basvurmali?

Milletvekili adayları başvurularını, eğer bir partiden olmayacaklarsa Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) bavurmalıdırlar. eğer bir partiden gireceklerse partilere başvururlar. partide bu başvuruları topluca YSK ya iletir. YSK da değerlendirme yapıp adaylığı kabul eder veya etmez.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın