Son Haberler
Müslümanlar demokrasi ile yönetilemiyor

Müslümanlar demokrasi ile yönetilemiyor

Misir darbe Misir’daki  demokrasi’ye kanli darbe

Dünya üzerinde var olan  müslümanlarin demokrasi ile yönetilemiyecegini artik hepimiz görmüs durumdayiz. En yakin örnegini su an Misir’da görüyoruz. Diktatör ile yönetilen Misir halkinin ayaklanmasi nedeniyle Hüsnü Mübarek’in indirilmesiyle seçimlere gidilmesi rahat bir nefes aldirdi.

Müslümanlarin seçimlerde seçtikleri Mursi ile yeni bir dönem basladi. Tam bir yil ülkeyi yöneten Mursi darbeyle karsi karsiya kaldi. Darbeyi yapan Sisi ve ekibi Mursi’yi indirerek ve arkadaslarinin görevine son verdi. Milli irade ile seçilmis bir hükümeti malesef askeri güç ile bertaraf ettiler.

Simdi insanlarin bir ayi askin süreyle en dogal hakki olan demokratik haklarini kullaniyorlar ve seçtikleri lidere sahip çikiyorlar. Mursi’nin görevine yeniden gelmesi için hayatlarini feda ediyorlar. Darbeyi yapan çunta takimi insanlari öldürüyor ve hiç acimadan eziyet çektiriyor. Bilhassa dün yasanan olaylarda müslüman kardeslerin camiye siginmalari ve kusatma altinda tutulmalari orada yasanalari gözler önüne seriyor. Ekranlardan izledigimiz görüntülerde açik ve net bir sekilde bu göstericilerin terörist olmadiklari görünüyor.

misir katliami

Tank önünde duran kisinin canli canli öldürülmesi bizleri rahatsiz ediyor. Dünya sessiz kalirken malesef arap ülkeleri bu zülme göz yumuyor.  Misir’da kaltliam yasanirken sessiz kalmak bu zülme ortak olunur. Insanlar namaz kilarken ates edilerek öldürülmesi hangi vicdana sigar bunu iyi bilmek gerekir.

Sadece ülkemiz basbakani R. Tayyip Erdogan’in sesin yükselterek karsi çikmasi  ve diger ülkelerin Misir’da darbe yapan çunta takimina mali destek vermesi müslüman ülkelerin basindaki firavunlari gösteriyor. Müslümanlar demokrasi ile yönetilemiyor. Demokrasi sadece gayri müslümanlar için müslümanlari ancak ve  ancak diktatörler ile yönetilecegini görüyoruz.

Islam’in sadece namaz kilarak, cübbe giymekten ibaret olmadigini herkes biliyor. Hak ile Batil’i birbirinden ayirmak ve haktan yana olmak için mücadele vermeliyiz. Unutmuyalim bu darbeler sadece islam ülkelerinde azinliklar tarafindan yapiliyor. Yillarca kendi ülkemizde yasananlari birbir hatirliyalim ve ona göre safimizi tutalim.

Mekke imaminin Şureym’in yaptigi açiklama ve benzetmesi tam isabetli olmustur. Şureym:  “Mısır’da askeri darbeyi yapanların (General Sisi de buna dahil) kendisine karşı olan herkesi terörist ilan eden Amerika eski başkanı Bush’a çok benzedikleri gibi, kendisine karşı olan her türlü sesi bastıran ve yok eden Firavun’un öğrencileri” dedi.

 

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın