Son Haberler
Nüfus Sayımının Yararları

Nüfus Sayımının Yararları

Nüfus Sayımının Yararları

Nüfus Sayımının Yararları, Nüfus Sayımının Faydaları

Dünya’da yasayan insanlarin sayisini belirlemek için nüfus sayimlari yapilmaktadir. Özellikle büyümekte ve gelismekte olan ülkeler genellikle 5 yilda bir defa veya 10 yilda bir defa nüfus sayimi yapmaktadirlar. Nüfus sayimlari artik bilgisayar ortamlarinda oldugu için nüfus memurlarinin ev ev dolasmasina gerek yoktur.

Bildiginiz gibi 1990 yillarda yapilan nüfus sayimlarinda memurlarin ev ev dolasarak evde ikamet eden insan sayisini yazarak okur yazarlik durumu hakkinda bilgi ediniyorlardi. Günümüzde bu islem sadece bir kaç tusa basarak gerçeklestigi bilinmektedir. Nüfus sayimlarinin yapilmasinin baslica nedenleri arasinda nüfus miktari, nüfus artisini, nüfus dagilimi yer almaktadir.

Nüfus Sayımının Faydaları Nelerdir?

 • Nüfusun miktarını
 • Nüfus artış hızını,
 • Nüfusun dağılışını,
 • Nüfusun yaş , cinsiyet durumunu,
 • Köy-kent nüfusunu,
 • Çalışan nüfusun sektörlere göre dağılışını,
 • Eğitim durumunu,
 • İşsizlik oranını,
 • Asker çağındakileri
 • Belediye’lere ayrilacak bütçe durumu

Bilindigi üzere ülkede yapilacak olan seçimlerde seçmen sayisini belirlemek amaciyla nüfus sayimi yapilabilmektedir.  Nüfus dagilimi ülkenin gelismis yerlerine göre farkliliklar göstermektedir. Is imkanlarinin fazla oldugu bölgelerde nüfus yogunlugu yasanirken kirsal bölgelerde bu durumun tam tersi görülüyor.

Nüfus Sayımının Yararları

Türkiye’de Ilk Nüfus Sayimi Ne Zaman Yapilmistir?

Ülkemizde ilk defa nüfus sayimi 28 Ekim 1928 yilinda yapilmistir. 1935 yilinda ikincisi yapildiktan sonra her 5 yilda yapilmasi uygun görülmüstür. 2013 yili itibariyle her 10 yilda bir nüfus sayimi yapilmasi kararlastirilmistir. 2013 yilinda ülkemizin nüfus bilgileri  ve çocuk sayisi net olarak bizlere ulasmistir.

Buna göre 2013 Türkiye toplam nüfusu: TÜİK “Türkiye İstatistik Kurumu”, Türkiye’de toplam nüfusun 2012 yılı sonu itibarıyla 75 milyon 627 bin 384 kişi olduğunu belirtirken, çocuk nüfusun ise 22 milyon 692 bin 174 kişi olduğunu bildirilmistir.

Türkiye İstatistik Kurumu her geçen yil belirli dönemlerde nüfus hakkinda detayli bilgiler vermektedir.

Nüfus Sayiminin Önemi Nedir?

Nüfus sayimlarinin yapilmasiyla birlikte meydana gelebilecek problemlerin daha önceden düsünerek ve bunlara tedbir alinmasi saglanmaktadir. Özellikle nüfusu olusturan insanlarin dogum tarihleri, dogum yerleri, egitim durumlari, cinsiyetleri, meslek durumlari elde edilir. Nüfus istatiklerinin bizlere sundugu verilerin isigi altinda meydana gelebilecek sorunlarin tesbiti yapilmasi ve bunlara önlem almak mümkün olucaktir. Bu yüzden nüfus sayimi çok önemlidir.

Tarihsel gelişim süreci içinde insanoğlunun eğilimlerinin belirlenmesine de büyük katkı sağlayan nüfus sayımının düzenli aralıklarla yapılması, bu gelişim sürecinin daha kapsamlı bir biçimde takip edilmesine yardımcı olmaktadır.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir yorum

 1. İlk nüfus sayımı 1927’de yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın