Son Haberler

Sadaka Ne Demek

Sadaka Ne Demek

Sadaka Ne Demek

Sadaka Nedir, Sadaka Neden Verilir

Sadaka, Allah rızası için ihtiyaç sahibi muhtaçlara ve fakirlere ve karsılık gözetmeden verilen mal, esya, yardım ve her çesit iyilik Allah yolunda yapılan harcamalara sadaka denir. Müslüman insanların Allah rızasını kazanma adına iyilik ve güzel isler yaparlar. Özellikle zengin olanlar veya durumu iyi olanlar ihtiyaç sahibi muhtaçlara yardım ederler. Bunlar sadakadır. Allah rızası düsünülerek yapılan bir gülümseme bile sadaka yerine geçer.

Sadaka Niçin Verilir?

Yukarıda bahsettigim gibi sadaka Allah rızası için verilir. Sadaka, Allah’ın buyruklarına uymanın açık bir işareti ve fiili bir şahididir. Bir ayette Allah´u Teala su sekilde buyurmaktadir.

Ey iman edenler! kazanlıklarınızın iyilerinden ve yerden sizin için çıkardıklarımızdan Allah yolunda harcayın…”(3) buyurarak inananlara sadaka vermeyi emretmektedir. “Bakara: 2/267”

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın