Son Haberler
Salavat Nasıl Getirilir

Salavat Nasıl Getirilir

salavat nasil getirilirPeygamber Efendimize salavat nasil getirilir, Salavat Nasil Getirilir

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) her adinin anildigi vakit mutlaka salavat getirilmesi gerekiyor. Biz müslümanlarin onun için özellikle cuma günleri bol bol salevat getirerek ona karsi sevgimizi ve muhabbetimizi belirtmeliyiz.  Bizlerin kurtulusa ermesi için ve islam dinini dünya’ya hakim olmasi için var gücüyle çalisan peygamberimizin hakkini ödeyemeyiz.

Salavat Nedir?

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve onun soyundan gelenlere sevgi, saygi ve muhabbeti bildirmek amaciyla yapilan dua’ya salavat denir.

Peygamberimiz için bir çok salavat-i serif mevcuttur. Kisi hangisini çekmek istiyorsa onu getirebilir. Hepsinin ayri ayri anlami oldugunu belirtelim. Müslümanlar arasindan en çok çekilen ve peygamber efendimiz Muhammed (s.a.v.) ismini hemen arkasina söylenmesi mecburu olan salevatlar vardir.

Salavat Nasıl Getirilir?

Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

Anlami/Manasi: Allahım! Peygamberimiz (s.a.v.)  Hz.Muhammed’e ve aline rahmet eyle.

Allahumme salli ala Muhammedin ve enzilhul’muk’adel’mukarrabe indeke yevmel’kıyameti.

Anlami/Manasi: Ey Allah’ım! Hz. Muhammed’e salatu selam et, ve onu kıyamet gününde sana yakın bir yere indir.

Sallallahu aleyhi ve sellem

Anlami/Manasi: Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.

Bu sizlere verdigimiz salevatlarin yaninda daha bir çok salevat bulunmaktadir.  Salevat getirmenin fazileti ve bereketi çoktur. Bu konuda Peygamber efendimiz (s.a.v.) su sekilde buyurmaktadir. “Bizler sadece bir kaç tanesini burada veriyoruz.”

  • “Kim bana salâvat okumayı unutursa, ona cennetin yolu unutturulur” (Beyhakî)
  • “Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün.” (Tirmizî, daavat, 100; Müsned, 2, 254)
  • “Kim bana bir salâvat getirirse Allah Teala bu yüzden o kimseye on misli mağfiret eder.” (Müslim, Salât, 70)
  • “Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, bana en çok salâvat getirenleridir.” (Tirmizî, vitr, 21)

Allah bizlere Peygamber Efendimiz Muhammed (s.a.s.) sefaatine nail eylemesi dilegiyle..

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın