Son Haberler
Siyasal islam nedir?

Siyasal islam nedir?

siyasal islam nedirSiyasal İslam Ne Demek?

Siyasal islam, islam’in  siyasal alanda bir harekete dönüstürülerek aktif siyasete geçirilmesine siyasal islam denir. Biten 60 yil içerisinde bunun aktif bir sekilde uygulanmaya çalisildigini günümüzün yakin tarihinde görmekteyiz. Bunun en büyük örneklerini ülkemizde rahmetli Necmettin Erbakan, Recai Kutan, Fethullah Gülen, Abdullah Gül, Bülent Arinç gibi ünlü  siyasetçilerde mevcuttur.

Daha genis anlamda bakildigi zaman siyasal islam, İslâm dininin siyasetin seküler alanına bu emsalsiz hücumunu tanımlamak ve böylelikle Batı biliminde konvansiyonel olarak belirtisiz bir “İslâm” kategorisi hânesine yazılan bu pratikleri kişisel dindarlık, inanç ve ritüel formlarından ayırt etmek amacıyla kullanılan “Siyasal İslâm” terkibi birçok düşünür tarafından benimsenmiş.

Son zamanlarda islam cografyasinda yükselen bir ideoloji oldugunu biliyoruz. Islam dininde böyle bir hareketin veya islamin siyasete alet edilmesinin yeri konusunda degisik farkli düsünceler mevcuttur.

 

 

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın