Son Haberler
Smear Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Smear Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Smear Testi Nedir, Nasil YapilirSmear Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Insanlarin korkusu haline gelen kanser malesef bütün her yastan insanlarda görülebilmektedir. Son zamanlarda yapilan çalismalar neticesinde hastiliga erken teshisin konulmasi oldukça kolaydir. Özellikle smear testi gibi bir çok testler bunun birer örnegidir.

Smear Testi Nedir?

Smear testi, kadınlara özel yapılan, rahim ağzını durumunu değerlendirmek, olası enfeksiyon ve olası kanser veya kanser öncüsü durumları kontrol etmek amacıyla yapılan bir tür rahim ağzı tarama testidir.

Avrupa’da düzenli olarak yapilan bu test son yillarda ülkemizde de yayginlasmaya basladi. Ülkemizde cinsel yasam hayatina basliyan kadinlarin her 2 veya 3 yilda bir yaptirmasi uygun görülmektedir.  30 yasina basildigi takdirde en az 5 yilda bir yapilmasi doktorlar tarafindan tavsiye edillmektedir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Bu test için adetli olmamak gerekirken cinsel iliskiye 2 gün girmememis olmaniz yeterlidir. Ayrica krem ve buna benzer ilaçlarin kullanilmamasi sonuçlarin daha hizli ve net alimina yardimci olmaktadir. Smear testleri kadin hastaliklari ve dogum kliniklerinde gerçeklestirilmektedir. Özellikle bundan çekinen veya korkan bayanlarin bu testi yaptirdiktan sonra böyle bir korkunun olmamasi gerektigini belirtmektedirler.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın