Son Haberler
Tutumlu Olmanın Yolları Neler

Tutumlu Olmanın Yolları Neler

tutumlu olmanin yollariTutumlu Olmanın Yolları Neler, Tutumlu Olmak Için Neler Yapilmali

Herseyin bol oldugu bu dönemlerde insanlarin hiç farkinda bile olmadan onlarca ürünü, esyayi veya parayi çöpe atmaktadirlar. Özellikle bütçemizden ayirdigimiz kismi tutumsuz davranarak bosa gitmesi bizleri derinden üzmektedir. Özellikle  gereksiz yere yapilan alis-veris bizlerin içindeki canavari ortaya çikarmaktadir.

Bütçemizde bulunan açigi kapatmak adina alis-veris yaparken daha dikkatli olsak, ihtiyacimiz olani alsak daha hesapli olucagini herkes biliyordur. Son zamanlarda ihtiyac olarak kullanilan arabalarin yerine toplu tasima araçlarini tercih ettigimiz vakit harcayacagimiz miktarin daha asagiya inecegini hepimiz biliyoruz. Tek basina gidecegimiz yere otobüs, tren veya tramway gidiyorsa onlari kullansak hem çevreye hemde cebimize katki saglar.

Insanlarin disarida yemek yeme aliskanligini çok sevdigini biliyoruz. Disarida yenen yemek için ödüyecegimiz miktar ile evde yenen yemegin maliyeti arasinda çok fark vardir. Bilhassa yaz aylarinda yapilan mangal çok maliyetli ve zahmetli oldugunu biliyoruz. Haftalik olarak yaptigimiz mangal bizlere 50 ile 75 TL arasida bir bütçe gerektirir. Sayet biz bunu daha aza indirdigimizde veya yapmadigimizda bu miktarin cebimize kalacagini unutmuyalim.

Günümüzün hastaligi haline gelen marka giyimler için ödenen mevlalarin haddi hesabi yok. Markaya verdigimiz paralar bizlerin cebini yakiyor. Kalite açisindan bakildigi vakit çok bir fark olmadigini sizlerde görmüsünüzdür.  O yüzden çocuklarimiza ve çevremizdeki insanlara buna benzer tipleri tavsiyede bulunabilirsiniz. Unutmuyalim markaya ödedigimiz her kurusun ülkemize degil yurt disina gittigini iyi bilelim.

Ayrica yerli mali kullanimi hem ülke ekonomisine hemde istihdama çok büyük katki saglar. Umulur ki bu ayni zamanda daha hesapli davranarak bizlerin içerisinde ki nefsimizi terbiye eder ve  maymun istahli olmamamizi saglar. Evimize küçük bir kumbara koyarak bu tür harcamalardan kalan parayi bunun içerisinde tuttugumuz vakit sizlerde ay sonunda baktiginiz zaman ne kadar fazla biriktigini göreceksiniz. Bu isi bir ay yaptiginizda farkina çok daha  iyi varacaksiniz.

Bu aliskanliklari çocuklarimiza kazandiralim ve para kazanmanin kolay olmadigini ögretelim. Tutumlu olmak ve yasamak bir aliskanlik, davranis ve yasam tarzimiz olmalidir.

Hakkında Bilge Can

Bilgi en kiymetli nimettir. Bu bilgiyi insanlarla paylasmak en erdemli davranistir. Bilginin saklanmasi degil tam aksine çogaldikça insanlara ulaştirildikça degerlendigi kanatindeyim. O yüzden facebook, twitter ve Google Plus'te paylaşalım..

Bir Cevap Yazın