Halı Yıkama İşlemleri Nelerdir?

halı yıkama işlemleri nelerdir
halı yıkama işlemleri nelerdir

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte evlerde Halı, Kilim, Koltuk Yıkama Telaşı başlamış olmakla birlikte Önemli olan Temizlik yapılan işlemlerin doğru bir şekilde yapılıp işlem yapılan eşyaların zarar görmemesi de önemlidir. Çünkü; Halıların  temizliği evin içinde bulunan mobilyaların  ne kadar temiz olduğunu göstermektedir. Peki; Bu işlem Nasıl Yapılır.

1.İlk olarak yıkanacak olan halı veya koltuk elektrik süpürgesi ile süpürülür. Şayet halının üzerinde zorlu bir leke varsa ise;  üzerine su ile karbonatı karıştırarak bir süre bekletilir ve leke yeri ovulur.

2.Halı yıkamak işlemi  için kullanılacak deterjanlara dikkat edilir…Nedeni ise;

Kullanılacak olan deterjanlar kimyasal madde olması…

Bu konuda profesyonellere  göre; halı temizliğinde kullanılacak en iyi deterjan Arap sabunudur. Çünkü; Arap sabunu hem iyi köpürür hem de lekelerin daha çabuk çıkmasına yardımcı olmaktadır.

3.Halı yıkarken kullanılacak olan  fırça mümkün olduğunca çok eski ve kılları çok sert olmamalıdır. Genellikle tahta fırçalar tercih edilmeli kesinlikle  plastik fırçalar tercih edilmemelidir.

4.Eğer kullandığınız  halının saçakları varsa  bunlar asla fırça ile yıkanmamalıdır. Bunun yerine bulaşık süngeri ile temizlenmelidir. Ve Kesinlikle  çamaşır suyu dökülmelidir.

5.Halı da köpükleme işlemi bol su ile köpüklü kalmayacak şekilde durulanmalı ve  Halı yıkarken en çok zorlanılan durumlardan biri durulama aşamasına gereken hassasiyet dikkat edilmelidir. Halı iyi durulanmadığı zaman tüyleri birine yapışarak çürümeye başlar. Bu sebeple yıkanan halı iyi durulanmalıdır.