Bahçe Mobilyaları Nasıl Temizlenir?

Bahçe Mobilyalarının Temizliği
Bahçe Mobilyalarının Temizliği

Bahçede kullanılan mobilyaları; hem kullanırken hemde kış aylarında korumak için bilinçli bir şekilde temizliğinin yapılması gerekir. Bu şekilde düzenli bakım ve temizlik ile bahçe mobilyalarının ömrü uzatılmış olur.

Bahçe mobilyalarının ne tür malzemeden üretildiği önemli değildir. Bambu, metal yada plastik olsun her biri temizlik ve bakım istemektedir.

Dökme demir veya alüminyumdan yapılmış olan bahçe mobilyalarının en çok görülen sorunu paslanmadır. Mobilyalarda paslanma başlamış ise zımpara ile temizlenmesi gerekir. Ardından pas önleyici astar sürülür ve paslanan bölge mobilya renginde boyanır.

Plastik bahçe mobilyaları çamaşır yada bulaşık deterjanı eklenmiş su ile silinerek temizlenir.

Bambu bahçe mobilyalarını temizlemek için deterjanlı ılık bir su hazırlanır ve silinir.

Metal bahçe mobilyaları; ılık ve deterjanlı su ile yıkanabilir ve durulanabilir. Sonrasında hem boyasını hemde metalini korumak için cilalamak mümkündür.

Ahşap bahçe mobilyaları; tik, meşe ve maun gibi dayanıklı ağaçlardan üretilmiştir. Renginin korunması için yılda iki kez tik yağı ile silinir. Karaağaç, kızılçam, çam ve ladin gibi dayanıklı olmayan ağaçlardan üretilen mobilyaların ise korunması gerekir. Korumak için iki yılda bir ahşap koruyucu uygulanması gerekir. Günlük temizlikleri nemli bir bez ile yapılabilir.

Ahşap bahçe mobilyalarınızı korumak için şemsiye kullanabilir, mevsimlerin dışında tente branda ile kapatabilirsiniz.