Barbunya Fasulye

Barbunya
Barbunya

Barbunya; kırmızı ve beyaz beneklerden oluşan olgunlaşmış fasulye türüdür. Bu fasülye türü karakteristik özellikleri sebebiyle  oval şekilde kırmızı, beyaz renkten almaktadır. Pişmiş barbunya kremsi ve kestaneyi andıran bir dokuya sahip olmakla birlikte tatlı, otsu, nişastalı zengin bir lezzet sunmaktadır.
İlk Pişirildiğinde canlı renkleri biraz solabilmektedir.
Barbunya diğer bitki türlerine göre oldukça fazla protein içermektedir. Bunlar özellikle B kompleks vitaminleri olmakla birlikte B1- B2 – B3- B5 -B6 ve B12 gibi folat olarak sıralanmaktadır.
Ayrıca demir, potasyum, çinko gibi temel mineralleri de sunmaktadır. Kalorisi ve yağ oranı oldukça düşük olmasına rağmen, lif oranı son derece yüksektir. Barbunya lif açısından zengin olduğu için çok faydalı bir besin ögesidir.
Özellikle kolesterolü düşürme ve diyabetiklerde kan şekeri düzeylerini kontrol etme gibi durumlarda çok başarılıdır. Böylece, genel sağlığı koruyup kalbi sağlıklı tutmaktadır. Kanser riskini azaltmak için de faydalı olarak kabul edilmektedir. Bu faydalı baklagil, vücuttaki serbest radikallere karşı mücadele eden antioksidanlar açısından iyi bir kaynaktır. Vücuda birçok açıdan destek olan fitokimyasallar, molibden ve folik asit için oldukça mükemmeldir.