Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

dekorasyonda renk uyumu
dekorasyonda renk uyumu

Birbirinden farklı cıvıl  cıvıl ve göz zevkimizi dolduran renklerdir. Renkler modadan grafik tasarıma, dekorasyondan baskıya hayatımızın birçok alanında önemli yer tutar.

Günlük hayatımızda bir çok kullandığımız eşyalarda, çevremizde renk uyumu bulunmaktadır. Örneğin  evimizde bir koltuk vardır ve onun üzerinde ona uyumlu renk de yastık bulunur ve bunun gibi bir koltuğa uyumlu renk de bir halı veya aksesuar olarak duvarınızda kullanacağınız güzel bir çerçeveli kanvas tablo ile mekanınızda renk uyumunu yakalayabilirsiniz.

Hayatımızın birçok alanında renkler hakimdir ve uyumlarıyla bir bütündür. İster bilinçli ister bilinçsiz olsun renklerin uyumu zevk algımıza önemli ölçüde etki eder. Bu nedenle insanlar renklerin uyum içerisinde olmasına çaba gösterir. Kimileri evden çıkarken renklerin uyumuyla güzel bir kombin yaparken kimileri de evinin dekorasyonunda şık ve renk uyumlarını kullanarak göz alıcı hale getirebiliyor.

Her ne kadar renk uyumları üzerinde araştırmalar yapılsa da bilgisel konular olsa da asıl olan sizin göz zevkiniz ve sizin uyumunuzdur diyebiliriz.