Evleniyoruz: İyi günde, kötü günde… Ölüm bizi ayırana dek

Evlenirken çiftler birbirine İyi günde, kötü günde… Ölüm bizi ayırana dek… derler ama hayatın içinde insanı yoranlardan etmenlerden biride; ilişkilerdir. Çünkü; hızlı tüketen bir toplum olduğumuzdan her şeyi tüketirken ilişkileri de tüketiyoruz ve bir süreden sonra evliliğimiz avukatların elindeki kağıt parçalarında maalesef…. Ama şöylede bir gerçek var uzun süren her evlilik eninde sonunda bitmek durumundadır anlamına gelmiyor. Beraberliğinizi sağlıklı tutmanın bir sürü yolu var. Ve bu da direk sizinle ilgilidir.
Nasıl mı? Temelden sorulardan sormakla başlayalım

Eğer ilişkilerinizde herhangi bir endişeniz varsa ilk etapta aşağıdaki tek soruluk testi kendinize uygulayın ve bunun üzerinden konuşup değerlendirelim.
Genelde Romantik İlişkileri Nasıl Tanımlarsınız?

A – Hayatımın aşkını buldum. Dünyanın en Muhteşem Duygusu
B – Güçlü ve kararlı kendinden emin tavırlı olsa hiçte fena olmaz aslında
C – Çalkantılı ve sarsıntılı bir süreç içindeyiz Evde olacağıma işte olmayı tercih ederim.
D – Teknolojik cihazlarla bile daha iyi bir iletişimim var maalesef

Sizin cevabınız eminim kafadan ideal ilişki şıkkı olan A seçeneğine yakın bir varyasyondur. Çünkü; Hepimizin hayatta farklı amaçları var. Bazılarımız yıldız olmak bazılarımız da yıldızları araştırmak ister. İlgi alanlarımız, hedeflerimiz ve kariyerlerimiz aynı fiziksel görüntümüz gibi farklı olsa da hepimizin en büyük dürtüsü neredeyse aynı: “Hayatım” diye seslenebileceğimiz, sarılabileceğimiz o özel insanı bulabilmek…

Aşk kimine göre; huzurun, duygusal bağlantının ve fiziksel çekimin insana verdiği duygu olup o hisler ile ne kadar mutlu olduğumuzla alakalıdır. Biz insanlar mutluluk konusunda bir başkasına hep ihtiyaç duyarız. Örneğin bir başkasını sever ve bir başkasını isteriz. Romantik bir ilişkideki o bağ olmadan mutlu olmak çoğumuz için çok zordur veya imkansızdır. Arkadaşınız, aileniz, veya evcil hayvanınız, yada en son aldığınız arabanız ile bir bağ kurmanız bile mutluluğunuz ile doğrudan orantılıdır.

Hayatın içinde Bunun tam tersi de mümkün elbette Çünkü; Kötü ilişkiler sosyal hayatınızı ilişkilerinizi strese ve olumsuz sağlık koşullarını tetikler. İlişkilerde güvene dayalı tek eşli olmak romantik ilişkiler çok önemli olsa da yapılan araştırmalar yakın bir arkadaş gibi güçlü sosyal bağların da sağlığınız üzerinde mutlu ilişkiler kadar önem taşıdığını gösteriyor. Bu tür sosyal ilişkilerin mutsuz ve huzursuz romantik birlikteliklerden çok daha iyi olduğunu söylemeye bile gerek yok diye düşünüyorum.

Birçok çift zaman içinde birbirinden kopar ve sonra bağlarını tekrardan onarmak durumunda kalır. Peki neden sizce? Bir kadın bir erkeğin yaşam potansiyelini düşünerek mi onunla evlenir ? Yada kendi potansiyeline uydurmak için mi çalışır? Bence erkeklerle kadınların evlenme amaçları çok farklı neden derseniz bilimsel olarak ta kanıtlanmış gerçek vardır kadınlarla erkeklerin beyin olarak da çalışma düşünme sistemleri de farklıdır. Bir erkekse tam aksine bir kadınla tam istediği gibi biri olduğu için evlenir. Ancak kadın zamanla değişebilir. İşin aslı aşık olduğunuz andan itibaren iki taraf da farklı yönlere doğru koşmaya başlar.

Evliliklerin başlarda hele ki hemen çocuk sahibi olduysanız dopamin ve oksitosin gibi bağlayıcı kimyasallar sayesinde çiftler birbirine yakın kalır Bu her çiftte aynı değildir. Ancak 5 yada 7 yıl sonra bu kimyasalların seviyesi vücuttan düşmeye başladığında sürekli olarak evliliği yeniden keşfetmeniz gerekir. Dikkat edin 30 yıldır evli olan insanlar aslında 4. kez evlenmiş gibidir.

Şuan panik yapmışınız gibi hissettim. Ancak paniğe gerek yok. İlişkimizi küçük detaylara biraz daha fazla özen göstererek güçlendirebilir. Birbirimize yapacağımız küçük sürprizlerle yada minik iltifatlarla yapacağımız farklı programlarla ilişkiniz üzerine yerleşmiş yükü bir nebzede olsa hafifletmek mümkün. Böylece şeyler ilişkilerinizdeki büyük problemlerin de su yüzüne çıkmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
İlişkilere canlılık katmak için;

Eski anılarınız hatırlayın. Örneğin İlk tanıştığınız zaman ki hallerinizi hatırlayın ve hatırlatın. Birbiriniz de en çok etkilendiğiniz şeyleri hatırlayın Örneğin; bir koku bir kahve ilk çiçek gibi detaylarla canlandırın…
Sorunlar karışında birlik olun ve uzlaşmaya çalışın. Evlilikteki en önemli kurallar dan biridir. Çiftlerin anlaştığı tartışılmaz kesin kurallardır. Bu kuralar size evliliğinize zarar vermediği sürece önemli bile olsa yeri geldiği zaman tartışmaya açık olmalıdır. Örneğin; çocuk yetiştirmeden tutup tatil için nereye gideceğinize kadar her şeyle ilgili olabilir.

Etrafınıza takılmayın sadece ilişkinize odaklanın. Çocuk sahibi olduğunuz zaman bile dünya sizin için sadece çocuğunuz etrafında döndüğü doğru ama çocuklarınıza ebeveyn olarak bir yandan da akıl hocası olurken bile öncelikli olarak ilişkinizi çocuklarınızla değil eşinizle olduğunu unutmayın. Özellikle zaman ve ilgi söz konusu olduğunda bunu hatırlamalısınız. Belki bu söylediğim zor olacak ama evlilikte çiftler ne kadar mutlu olursa çocuklarla ilgili konuların üstesinden gelmek de o kadar kolaylaşacaktır. Ayrıca evliliğinizde ilişkinize özen göstermeyi tercih eden taraf olursanız, çocuklarınıza birbirini seven ebeveynlerin şefkati altında büyüme şansını vermiş olursunuz.. Çocuğunuzun eninde sonunda bir gün sizin gibi yuvadan uçacağını unutmayın ve ömrünüzün kalanını eşinizle geçireceğinizi de…

İlişkilerinizden mümkün olduğunca Ortak bir görüşler belirleyin. Evlenmeden önce dünyaya getirmek istediğiniz çocuğunuzun adı gibi oturacağınız evin mobilyasında hangi tarzı kullanmak istediğiniz gibi kararlar. Bütün bu evlilik öncesi hedefler ve değerler iyi, hoş ama sürekli olarak yeni sorunlar ve problemlerle karşılaşacağınız için önemli olan özellikle de zemin de yatan sebeplere çözüm odaklı olup ilişkiniz için konuşup anlaşarak ortak bir görüş belirleyebilmek ve belirlenen Ortak görüşe göre iki tarafın da problemleri eleştirel olmayan şekillerde ele alması ve çözümlemesi gerekmektedir.. Anlaşamadığınız noktalarda problemleri çözmek için, iki tarafın ortaya sunduğu farklı yaklaşımlardan faydalanmaya çalışarak yada uzman yardımı alarak.

Spontane davranarak Eşinizin hoşuna gidebileceğini düşündüğünüz üç tane şey söyleyebilir misiniz? Ne dersiniz? Cevapları merak ediyorum kaç kişi eşini gerçekten iyi tanıyor? Unutmayın ki eşinize sürpriz olarak ne yaptığınızın hiç önemi yoktur onu gece dışarı çıkaracak olsanız da veya değişik bir jest yapacak olsanız dahi önemli olan onun için özel bir şeyler yapmaya vakit ayırmış olmanızdır.