İlk Barbi Bebeğin Çıkışı

İlk Barbi Bebeğin Çıkışı
İlk Barbi Bebeğin Çıkışı

İlk Barbi bebeğin dünyamıza girişinden bahsedelim ilk hangi kıyafeti giymişti mesela ?Barbinin üzerinde  Zebra desenli bir mayo giymiştir ve saçları atkuyruğu toplanmıştı. Hem sarışın hem de esmer olarak satışa çıkan bebek, ‘Genç Moda Mankeni’ olarak sunulmuştur. Giysileri Mattel’in moda tasarımcısı Charlotte Johnson tarafından hayata geçirilmiştir.
İlk Barbie bebekler Japonya’da elle yapılmıştır, giysileri de Japonya’da evde çalışanlar tarafından elle dikilmiştir. Barbie üretimi, 1967’de Tayvan’a, 1987’de de Endonezya ve Çin’e taşınmıştır. Amerika’nın moda ikonlarından biri olan Barbie, ironik olarak Amerika’da hiç üretilmemiştir.
Piyasaya çıkışı daha bir yıl olmadan 350 bin Barbie satılmış ve dört yıl sonra üretici firması Mattel’i ABD’nin en büyük 500 şirketi arasında konumlandırmayı başarmıştır.

Üretici firmanın kazancı yıllık 3 milyar doları buluyor. Bu miktarın yaklaşık yarısını isim ve lisans gelirleri oluşturuyor. Bettina Dorfman adındaki Alman bir bayan, en eski olanlar dahil, 6000’den fazla Barbie bebeğin sahibidir. Üstelik bu bayan dünyadaki en büyük koleksiyonculardan bir tanesidir. Ünlü bir otomobil markası Barbie’nin doğum günü için özel olarak bir araç tasarlamıştır. Barbie için üretilen şov amaçlı üretilen özel versiyonu, hem parıltılı hem modern bir görünüm sunan pembe gövde rengi, jant kapakları, dış cam pervazlarında ve anteninde kullanılan kristallerle sıra dışı bir görünüm sergiliyor. Markanın tasarım direktörü Roberto Giolito ve oyuncak üreticisi Mattel işbirliğiyle geliştirilen ve kutlamaların ardından araç barbiye hediye edilmiştir.

Dünyada bu bebeğin hayranları ona benzemeye çalışan insanlar mevcut. Bu insanlar sadece Kadınlar değil erkeklerde barbiye benzeme sevdasında barbiden sonra üretilen ken bebeğe de ilgi büyük (erkek versiyonu) ona benzemek için onlarca ameliyat geçiren insanlar var.

Bu Furya yıllardır süregelen çatışmaları da beraberinde getiriyor oyuncak bebeğin bu denli bir güzellik algısı yaratması bir kesim tarafından hiç hoş karşılanmasa da binlercesi hayranı koleksiyonunu yapanlar ona benzemeye çalışanlar tüm aksesuarlarına sahip olmak isteyenler ve daha nicesi.

Ebeveynler tehlikenin çocuklarına entegre ettikleri bu algının ne kadar büyük sorun oluşturabileceğinden bir haber Büyük Şirketler kazandırmanın yollarına bakar kimse geleceğe nasıl yön veriyoruz ile ilgilenmez bu nedenle biz tüketicilerin acilen bilinçlenmesi şart….