Kızılcık Meyvesi

Kızılcık Meyvesi
Kızılcık Meyvesi

C vitamini yönünden zengin olan; Lif ve E vitamini kaynağı olan bilinen kızılcık meyvesi Aynı zamanda K vitamini, manganez ve geniş çapta doğal bitki kimyasalları olan fitonutrientleri içeren zararlı serbest radikallere karşı vücudu koruyan anti-inflamatuar iltihap karşıtı ve anti-kanser özellik gösteren,

C vitamini yönünden Güçlü doğal bir antioksidan olan Serbest radikallerin yol açtığı bazı hasarları engellemeye ve bulaşıcı ajanlara karşı vücut direncini arttırma yeteneğine sahip olan Ayrıca;yapılan çalışmalarda yüksek lif alımının koroner kalp hastalıkları, felç, hipertansiyon, diyabet, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıkları önlediği saptanan. Aynı zamanda lif alımının arttırılmasının kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını iyileştirdiği ve obez bireylerde kilo kaybını arttırdığı ispatlanmıştır.

E vitamini yönünden Yağda çözünen bir antioksidan Serbest radikallere bağlı oluşan kronik hastalıkların geciktirilmesi ya da önlenmesinde bağışıklık fonksiyonlarının tedavisinde  destekleyicidir.
İdrar yolları enfeksiyonunu Kızılcıktaki yüksek proantosiyanidinler idrar yolu duvarlarına bazı bakterilerin yapışmasını ve çoğalmasını engelleyen, enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan Özellikle tekrarlayan enfeksiyonu olan bireylerde kızılcık tüketimi önerilir. Yapılan çalışmalarda kızılcık tozunun komplike üriner sistem enfeksiyonlarında sıklıkla karşılaşılan Proteus Mirabilis bakterisini inhibe ettiği belirlenmiştir. Kızılcık suyu Helikobakter Pilori bakterisinin mide duvarına yapışmasını da önleyerek mide ülserlerine karşı koruma sağlar.
Peki bu Meyve nasıl kullanılır.
Tuzsuz fındıkgillere yağlı tohumlar ile ara öğünlerde kızılcık kurusu tercih edilebilir, kızılcık suyu içilebilir ya da meyveli bir smoothie içine küçük bir avuç donmuş kızılcık katılabilir tam tahıllı gevrek ya da yulaf ezmesine kızılcık kurusu konabilir, sevilen bir kurabiye ya da keke kuru veya taze kızılcık katılalabilir.
Kızılcık kurusu, yulaf, dilimlenmiş badem, az yağlı süt ve bal ile granolayla da yapılabilir. Hindili- Tavuklu bir sandviçe mayonez yerine kızılcık sosu hazırlanabilir, salatalara eklenebilir.