Ahşap Temizliği !!!

Ahşap Temizliği
Ahşap Temizliği

Toz, bütün ev hanımlarının korkulu rüyasıdır aslına bakarsanız işin püf noktalarını bildiğiniz de çok da korkulacak bir şey olmadığını sizlerde anlayacaksınız. Yalnızca hepsinin ayrı ince detayları var mutfak tezgahı için ayrı mobilyalar için ayrı banyo ve zemin için ap ayrı temizlik kuralları vardır.  Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla tozludur ve dolayısıyla evlerimizdeki mobilyalar da sürekli tozlanıyor. Hemen hemen her gün tozların alınması gerekiyor. Bu yazımızda size tozları kolayca temizlemeniz için evde yapabileceğiniz bir formül önereceğiz.

Mobilya ve Ahşap alandaki Tozları silmek için yapacağınız temizleyici için gerekli malzemeler

3 su bardağı su

1/2 çay kaşığı organik sıvı sabun

1 su bardağı sirke

1/2 çay kaşığı zeytinyağı

10-20 uçucu yağ damlaları (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Büyük bir sprey şişesinde su, sabun ve sirkeyi karıştırın. Sirke ve sabunun birlikteliği mükemmel bir temizlik sağlar ve mobilya gibi hassas eşyalarınıza zarar vermeden tozların alınmasını sağlar. Bu yüzden hazırladığınız bu karışımı her türlü yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer hazırladığınız karışımın güzel kokmasını istiyorsanız, o zaman içine en sevdiğiniz uçucu yağdan 10-20 damla koyun ve yarım çay kaşığı zeytinyağı ilave edin. Zeytinyağı tozları toplamaya yardımcı olurken, özellikle ahşap zeminlerin beslenmesine ve parlamasına da yardımcı olur.

Sprey şişesi içinde hazırladığınız karışımı yüzeylere püskürtebilir veya bir bez veya pamuk üzerine dökerek toz alma işlemini yapabilirsiniz. Su ile yağın karışmayacağınızı unutmayın. Bunun için sprey şişesini kullanmadan önce mutlaka sallamayı unutmayınız.