Arabalar Hakkında Genel Bilgi

Arabalar Hakkında Genel Bilgi
Arabalar Hakkında Genel Bilgi

Araba almaya karar verdiğinizde hemen öyle gidip bir çırpıda alamayabilirsiniz. Binlerce araba markası ve modeli içinden bir tanesini seçmek elbette zor olacaktır. Aklınızda bir araba modeli veya markası varsa önce onları araştırıp daha sonra gidip görmeniz gerekecektir. Eğer 2. el bir araç alacak iseniz  dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Bunları sizin tespit etmeniz haliyle zor olacaktır. Çünkü arabadan anlasanız bile daha ayrıntılı testler gerektiren bir oto ekspertiz yapılması gerekir. Bu testler şu şekilde sıralanabilir; Dinamometre testi, motor ekspertizi, süspansiyon testi, yanal kayma testi, fren ve el freni testi, kaporta boya analiz, araç altı ekspertiz, dış ekspertiz, iç ekspertiz, akü testi, silindir kapak contası ekspertizi, motor yağları diye sıralayabiliriz. Kurtköy oto ekspertiz firmasına bu testleri yaptırabilirsiniz.

Arabaların direksiyonları oldukça önemlidir. Nerede ne hamle yapacağınızı bilmediğiniz için çevirmesi kolay olan bir direksiyona sahip olmalısınız. Çember şeklinde olan bu direksiyon genelde bazı arabalarda serttir ve ani bir manevrada istediğiniz sonuca varamayabilirsiniz. O nedenle bu tarz sorunların giderilmesinde ekspertiz firmalarının önemi büyüktür. Fren sistemi de oldukça önemlidir. Hayati önem taşıdığı herkes tarafından bilinir. Ayrıca emniyet kemeri ve airbag bir arabanın olmazsa olmazdır.

Kaza anında bu iki faktör sizi büyük ölçüde korumaktadır. Koltuk ve koltuk ayarları da tam olmalıdır. Sürüş pozisyonunuza göre herkes kendi boyuna ve görme açısına ayarlamalıdır. Araçların çoğunun bagajında mutlaka bir ilk yardım çantası bulunur. Bir şişe su ve bir bez parçası… Ayrıca kaza yapma ihtimali ile bir el freni, dikkat çekecek ve yola koyulabilecek  bir başka alette arabada taşınabilir. Aslında araba gerçek bir ihtiyaçtır fakat sadece kullanmayı bilmek asla yetmez. Tabii aynı şekilde yolları bilmek de… Arabanızı tanımak ve tüm özelliklerine hakim olmak oldukça önemlidir. Bunun farkında olup bilinçli sürücüler olmanızı ve sırf ehliyet alabilmek amaçlı öğrenmemenizi tavsiye ediyorum. Hem kendiniz hem trafikte bulunan diğer insanlar için en sağlıklısı bu olacaktır. Arabalarınızın marka ve modellerinden çok seçiminizi ne kadar sağlam olduğuyla ilgili yapmalısınız.

Aracınızda yolda giderken aniden lastiğiniz patlar yada bilmediğiniz bir sebepten dolayı yolda kalırsanız 7/24 acil lastikçi ile irtibata geçmeniz gerekir.