Boyanın Mobilya Üretimindeki Önemi

Mobilyacı
Mobilyacı

Boyalar Uygulandığı yüzeyleri güzelleştiren ve uygulan  yüzeyler üzerinde koruyucu tabaka oluşturan malzeme kullanımı boyaların niteliklerini birbirinden farklı birçok kimyasal maddenin karışımından oluşturmaktadır.

Mobilya sektöründe bir  ürünün tercih edilmesini direkt etkileyen en önemli faktörden biri de işlem boyalardır. Bu boyalar  mobilyalara  estetik açıdan olmasının yanı sıra koruyucu özellikte katmaktadır.18

Mobilya endüstrisindeki ihtiyaç duyulan  boyama işlemlerinde teknik anlamda oluşan kusurlar  firmalar için ciddi maliyetlere sebep olmaktadır. Boyama işleminden dolayı  meydana gelen bir hatanın telafi edilmemesinin ciddi ekonomik kayıplar meydana getirmesi ve oluşan boya kusurlarının iyi tespit edilmesi ve olası ek maliyetlerin önlenmesi açısından büyük  önem taşımaktadır. Bunun içinde İnegöl mobilya ve diğer kalıplaşmış mobilya markalarında üretiminin  her aşamasının sıkı bir şekilde kontrol edilip ve hatta muhtemel hataların daha oluşmadan önlenmesi gerekmesi açısından bu teknik kullanılmaktadır.

Boya kusurunun nedenlerinin bilinmesi ve uygulama öncesi tedbirlerin alınması, başarılı bir boyama işleminin gerçekleşmesi için hayati öneme sahip olmakla birlikte Boya kusurlarını minimum seviyeye indirmek için, uygun boya seçimi yapılması ve optimum kurutma koşulların hazırlanmasından paketleme işlemlerine kadar hepsinin optimum şekilde yapılması gerekmektedir… Ancak mobilyada kaliteli bir boya işleminin gerçekleşmesi, her şeyden önce doğru makinelerden oluşan bir boya hattı kurmaktan geçiyor.