Demir İçeriği Yüksek 5 Besin

Demir İçeriği Yüksek 5 Besin
Demir İçeriği Yüksek 5 Besin

Demir vitamininin vücudumuzda hayati bir önemi bulunmaktadır. Kandaki oksijeni vücudumuza taşımakla görevli olan demir, bu yüzden insan vücudu için olması gereken bir minarel.

1-Yumurta

Vitamin ve mineral deposu olarak da bilinen yumurta, aynı zamanda demir açısından da oldukça zengin. Anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahip yumurta herkes tarafından tüketilmelidir.

2- Et ve et ürünleri

Demir içeriği yüksek besinler arasında et ve et ürünleri ilk sıralarda yer alıyor. A ve B grubu vitaminlerinden ve çinko, fosfor ve selenyum gibi minerallerden zengin bir besin ögesi olan et ve et ürünleri, demir içeriği yüksek olmakla birlikte kolesterol içeriği de yüksek. Bu nedenle dikkatli tüketmek gerektiğinin altını çizmek gerekir. Ayrıca etin yanında C vitamini içeren bol limonlu yeşil salata tüketmek de demir emilimini artırıyor.

3-Yeşil yapraklı sebzeler

Pazı, ıspanak, maydanoz, marul, nane, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler; A ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin. Bir başka faydası da demir minerali açısından yüksek olan bu sebzeler, lifli yapısı sayesinde sindirim kanalını koruyor ve hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor.

4-Tahıllar

A ve B vitamini yüksek olan buğday, arpa, yulaf, çavdar ve mısır gibi tahılların içeriğinde yüksek oranda demir de bulunmaktadır. Tahıl ve kuru baklagiller içeren yeşil salatalar, vejetaryenlerin demir depolarını yükseltmeyi sağlıyor. Ayrıca demir emilimini artırmak için yanında C vitamininden zengin besinler tercih edilebilir.

5-Kuru meyveler

Vitamin ve mineral içeriği yüksek oluşuyla, kuru meyveler de mutfağımızda mutlaka bulundurmamız gereken besinlerden. Özellikle kuru üzüm, diğer kuru meyvelere oranla demir içeriği daha yüksek bir meyvedir ve 100 gram kuru üzüm günlük demir ihtiyacının yüzde 23’ünü karşılamaya yardımcı oluyor.