Dostumuz İn-ter-net !

dostumuz internet
dostumuz internet

BÜTÜN insanların, 7′ den 70′ e herkesin başına tatlı bela gibi çöken bir şey var. Bu şey, her saat yanımızda olan gece gözümüzü onunla kapatıp,  sabah onunla açtığımız bir şey. İn-ter-net !

İnternet, ben dahil herkesin hayatında çok önemli bir yere sahip olan bir bağlantıdır. Bu devirde artık herkes her şeyini internet yoluyla halletmeye başladı. İnsanlar çalıştığı mesleği bile, internette reklamını yapıyor ve iş gelirini arttıyor. Örneğin bir avukat kendi şahsına ait bir site açıyor ve adını duyurmaya çalışıyor veya bir mobilyacı koltuğunun masasının fotoğrafını çekiyor, fiyatlarıyla birlikte internete yüklüyor ve buda onun iş gelirini arttırıyor. Bu tarz işletmeleri geçtim artık marketler bile internete bağlı olarak çalışmaya başladı insanlar ev alışverişlerini bile bu şekilde yapıyor artık. Bu durum günlük hayatımızı kolaylaştırsa da aslında bizi içten içe ele geçirmeye başladığını düşünüyorum.

Telefonda, tablette, bilgisayarda hatta televizyonlarda bile kullandığımız internet , sürekli kendini istetiyor ve asli bir ihtiyaç gibi kendini arattırmaya da başlıyor. Durum böyle olunca sürekli internet almanız gerekiyor. Bu bizi hem maddi anlamda zarara sokarken, aynı zamanda gerçek yaşamdan da kopmamıza yol açıyor. Ne kadar inkar edilse de internet, insanları birbirinden ayıran bir şey. Dışarı çıktığınızda yolda yürüyen insanlara bakın hepsinin gözü telefonda veya beraber kafede oturmuş arkadaşlara bakın. Muhabbet yok, sohbet yok, hepsinin eli telefonda.

Peki hayatımızda bu kadar çok yer edinen bu interneti nasıl kullanmalıyız ? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Önce interneti nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

Bir çoğumuz internetimizi, uygulamalarda video izleyerek, gündemde ki fotoğraflara bakarak geçiririz. İnterneti en çok bitiren uygulamalar bu uygulamalardır. İnternetinizin daha yavaş bitmesini istiyorsanız, işe ilk olarak video izlemeyi azaltarak başlayabilirsiniz. Çünkü video izlerken, internet sürücüleri üzerinden bu videoların telefona inmesini sağlıyorsunuz.

İkinci adım ise Google Mailleri. Mailler telefonun hem hafızasını bitirirken, hem de sürekli internetiniz açık kalacağı takdirde kendini yenileyip, internetinizi bitirecektir.

Üçüncü adım, arama motorunuzun geçmişini temizlemek olucaktır. Aynı maillerde olduğu gibi burada da sürekli kendini yenileyerek internetinizin bitimine sebep olacaktır.

Eğer bunlara dikkat ettiğiniz halde, hala aynı sorunu yaşıyorsanız siz internet bağımlısı olmuşsunuz demektir 🙂