Emniyet Kemerinin Önemi

Emniyet Kemerinin Önemi
Emniyet Kemerinin Önemi

Güvenli sürüşün en önemli kuralı sizin ve arabanızın sürüşe hazır olmasıdır. Arabanızın bakımları tam ve artık yola çıkmaya hazırsanız arabanızın koltuğuna oturduktan sonra yapmanız gereken önemli kontroller vardır. Ayna, koltuk ve gösterge kontrolleri güvenli sürüş için önemlidir. Arabanızı çalıştırmadan önce emniyet kemerinizi takmanız gerekir. Anlayacağınız motorun sesinden önce kemerin klik sesini duymalısınız. Kendinize bunu alışkanlık haline getirin hatta arabanızdaki diğer yolcuları da emniyet kemeri takma hususunda teşvik ediniz.

Emniyet kemeri neden takılmalı?
Emniyet kemeri takmanın önemini aklınızda bir kaza sahnesi canlandırarak anlayabilirsiniz. Örneğin emniyet kemerinizi takmadınız; olası bir kaza durumunda fırlama ve cama çarpma gibi bir durum yaşayabilirsiniz, emniyet kemeri takıyor olmanız sizi koltuğa sabitleyecek ve herhangi bir çarpma, fırlama gibi bir durum yaşamayacaksınız. Yapılan araştırmalarda emniyet kemeri takılı olduğu görülen kazalarda meydana gelen can kayıpları emniyet kemerinin takılmadığı durumlara göre daha azdır.
Trafikte gün içinde defalarca kez ani fren ya da ufak çaplı kazalarla karşılaşılabiliyor. Emniyet kemerinin takılı olması durumunda yaptığınız ani frende herhangi bir yara almadan kurtulabilirsiniz.
Emniyet kemeri takmayan sürücülere trafik polislerinin ceza yazma yetkisi vardır. Amaç cebinize zarar vermek değil, emniyet kemerinin farkındalığını aşılamak ve olası bir kazayı en hafif şekilde atlatmanızdır.
Arabayla yolculuk yaptığınız çocukları kemer takmaya teşvik edin. Kemer onlara uygun olarak üretilmediği için kemer aparatı kullanabilirsiniz. Unutmayın; siz önemlisiniz, sağlığınız önemli. Emniyet kemeri hayat kurtarır.