Ev Yapımı Ahşap Koruma Ve Cilalama Tarifi

Ev-yapımı-ahşap-koruma-ve-cilalama-tarifi
Ev-yapımı-ahşap-koruma-ve-cilalama-tarifi

Ahşap laminat parkelerimizin güzel gözükmesi bizim için önemlidir ve bunun için bir şeyler deneriz, ancak güzel ve parlak görünen cilalı ahşabın kendisi için aslında iyi olmayabileceğini düşündünüz mü? Aerosol ahşap cilası spreyleri genellikle yüzeyi kaygan, aşılmaz bir katmanda kaplar. Olması gerekenden daha fazla parlak hale getirebilir. Siz kimyasal maddeler bulunan parlatıcılar kullanmak istemiyorsanız o zaman doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle Ahşap Laminat parke hem parlak olacak hem de korunacaktır.

1- Bal mumu Koruma ve Cilalama

Hazırlayacağımız bu karışım ahşabınızı nemden oluşan zararlı etkenlerden koruyor. Aynı zamanda ahşabı güzel, sağlıklı bir görünüm veriyor.

Malzemeler

  • 1/2 fincan rendelenmiş bal mumu yada bal mumu pastiller
  • 1½ fincan zeytinyağı
  • Esansiyel yağ damlaları (isteğe bağlı)

Yapılışı

½ su bardağı bal mumunu bir çift buhar kazanının içinde eritin (sadece bir kap içine metal bir kap koyup biraz su ilave ederek yapın.) 1 buçuk bardak zeytinyağını karıştırın ve birkaç damla en sevdiğiniz esans yağını ekleyin. Böylece istediğiniz hoş kokuyu verirsiniz. Saklamak için bir cam kavanozun içine dökün ve sertleşmesine izin verin. İsterseniz kullanmadan önce yumuşatmak için yaklaşık 25-30 saniye mikrodalga fırınına koyabilirsiniz. Kullanmadan önce yüzeyi nemli bir bezle temizleyin ve kurutun. Daha sonra, bal mumu sızdırmazlık macununu temiz, yumuşak bir bez üzerine koyun ve dairesel bir hareketle uygulayın. Kuruyunca temiz bezle tekrar üzerinden geçin. Ahşabınız hem korunmuş olacak hem de ışıl ışıl parlayacak.