Kadın İsterse Harikalar Yaratır

Kadın İsterse Mucizeler Yaratır
Kadın İsterse Mucizeler Yaratır

İnsanların geçmişten günümüze çekirdekten gelenek göreneklerimize göre yaşama alışkanlıkları büyüdükleri ortam yetiştirme tarzına göre farklı boyutlarda ölçeklendirilebilir.

Türk toplumu ataerkil gelenek ve göreneklerini adet haline getirmiştir. Aile reisi erkektir evde onun sözü geçer kararları evin babası verir. Günümüz toplumu bu algıyı yıkmak için elinden geleni yapsa da bir kesim var ki tabuları asla yıkılmayan ön yargılarını aşamayan insanların yarattığı algılar oluşturdukları baskılar saymakla bitmez. Eski dönemler de kadınların eğitim eksikliği kız çocukların okula gönderilmeyişi ama hastanede eş ve annelerinin kadın doktorlara muayene ettirilmek istenmesi çelişkiler ve tutarsız davranışlar sergilenmesi derken kadının toplumdaki yeri bir hayli hiçe sayılmaktaydı oysaki şimdi öylemi Kadınlar ne kadar güçlü her iş kolunda başarılı onlarca kadınla karşılaşmanız yüksek bir olasılık. Siz önceden İnşaat ,  çelik sanayi, otomotiv sektöründe çalışan kadınlar görebilmek imkansız dı ama artık varlar ve her yerdeler. Var olmaya da devam edecekler ağır şartlar altında belki hem anne hem iş kadını olmanın yarattığı negatif durumların yanı sıra kadına kattığı güç başarı ve olumlamalar da bir o kadar fazla. Ne demişler “Dünü ile bugünü aynı olan zarardır” her gün yeni bir bilgi öğrenmek ufuk genişletmek taze ve öngörülü fikirler sadece kadınların değil erkekler için de büyük başarılar getirir ama şunu da unutmamak gerekir her başarılı erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır.

Kadın toplumun yapamaz dediği her şeyin algısını yıkmaya hazır canlı birkaç yıl önceye kadar kadınların trafikteki yoğunluğuna bakın ne için araç kullanımında zayıf oldukları düşünüldüğünden birde günümüze bakalım tıklım tıklım yollar da 3 araçtan birinin direksiyon hakimiyeti kadında kadın otobüs şoförlerimiz bile var gurur verici öyle değil mi? Bir diğer algıdan bahsedelim artık akıllara yer etmiş olan” Yuvayı dişi kuş yapar” Evet tamda böyle evin tüm mobilyalarından koltuk takımlarına dizayn dan tasarıma dekorasyon dan uygulama alanına kadar biz kadınlar sorumluyuz. Erkeklerin de bir yerden işe el atmaları çok da kötü olmaz aslında kesinlikle iş bölümünden yanayım. Herkes ortak çalışmalar yapabilir hele ki konu dekorasyonsa  ortak bir fikre mutabıka varılacaksa neden olmasın.

Ev dekorasyonu demişken konu çok geniş her kapsamda ele alınabilir versiyonlar içeriyor elbette modern estetik algısı o kadar  geniş bir çember ki uzman yardımı almadan da yapılırsa sıkıcı kasvetli yaşam alanları ortaya çıkabiliyor çok başarılı mimarlarımız var bloglarına videolarına yaptıkları tasarımlara göz atarak size uygun olanı seçebilirsiniz. Konuyu çok dağıtmadan biraz ev dekorasyonun da bahsetmek isterim konumuz aile oldukça geniş yapılarda bulunduğu gibi minik çekirdek ailelerde çoğunlukta. Önemli olan yaşam alanınızı sizlere uygun hale getirmek . İnsan önce uygulama alanını tanımalı ölçüler burada devreye giriyor sizin için uygun salonu nasıl yaratabilirsiniz çok kolay duvar ve zemin rengini birbirine uyumlu seçin zıt renklerde olur sorun değil yeter ki birbirini tamamlasın kullanacağınız halı ve perdelerin de birbirine empoze olması çok önemli günümüz trendlerinden örnekler le tamamlama yapabilirsiniz küçük bir oturma alanımız varsa köşe koltuklar hayat kurtarıcı olacaktır. Geniş bir salonunuz varsa dert etmeyin rengini kombin ettikten sonra kendi tarzınızı biliyorsanız doğru seçimler yapacaksınızdır. Mutfak en detaylı konu aslında kadınların zamanlarının büyük bir kısmını burada geçirdiğini varsayarsak detaylar çok önemli kullanılan dolap ve tezgah seçiminden ufak tüyolar verelim . Benim de kullandığım star galaxy granit mutfak tezgahı tezgahlar trend olduğu gibi çok moda her renk ve desen seçeneği bulmanız mümkün leke tutmaması işinizin hızlı bitmesi için çok büyük bir avantaj mutfağınız güneş görüyor aydınlıksa ne mutlu size her renk kullanmanız mümkün ancak karanlık ve merdiven boşluğu gibi bir alandaysa aydınlık ferah renkler kullanmanız avantaj sağlayacaktır. Dolaplarınızı hijyen açısından ahşap kalitesine dikkat etmeniz gerekir haşere oluşumuna karşın hava alabiliyor olması suya dayanıklı olması gerekiyor tabi her ihtimale karşı ıslak bırakılmamasında fayda var. Eve girdiğiniz alan da önemli bir ayrıntı yani koridorunuz göz alıcı feah ve tasarım bir dizayna sahip olması yaşam alanınızı güzel göstereceğinden size de huzur verecektir kısacası psikolojik açıdan rahatlamanıza sebep olacaktır.

Duvar dekorasyonu fikirlerinden destek alabilirsiniz vintage tasarımlar İngiliz esintileri kullanabilirsiniz. Çıta çalışmaları duvar kağıdı seçenekleri de mevcut. Tüm ev dekorasyonunuz için bir uzmanla anlaşıp tepeden tırnağa yaşam alanınızı devredebilirsiniz. Eksperini yapıp sizin için en uygun tasarımı çıkartacaktır ancak bunun avantajı olduğu gibi dezavantajı da bir hayli fazla olacak. Mesela maliyet artacak ister istemez uzman görüşü harcadıkları emek çaba ve zaman adına biraz tuzlu olabiliyor. Buda evinize ayırdığınız bütçenin yarısını bir iç mimar ile paylaşmanız demek oluyor. Günümüz de artık seçenekler yüzlerce teknoloji çok ileride bir tık uzağımızda tüm tasarım ev dekorasyonu ve dizayn örneklerine ulaşmanız mümkün yapmanız gereken kendi tarzınızı oluşturup sıkıcılıktan uzak ortamlar yaratmak etrafınızdan fikirler almadan özgün kimliğinizi yansıtırsanız iyi verim alabileceğiniz huzurlu bir ortam yaratacaksınız.