Koltuk Altı Terlemesinde Tedavi

Koltuk Altı Terlemesinde Tedavi
Koltuk Altı Terlemesinde Tedavi

Koltuk altı bölgesi aşırı terlemenin etkisindedir. Sıcaklık ve nemden oluşan kızarıklık gibi durumlara maruz kalabilir. Pişik, mantar gibi durumlar oluşabilir. Özellikle aşırı sıcak ortamlarda kaşıntı ve yanma gibi sorunlar olabilir. Terleme ile oluşan kötü kokularda buna eşlik edince rahatsız edici olabilmektedir.

Bundan dolayı koltuk altının her zaman kuru ve temiz kalması önemlidir. Terleme vücut için gerekli bir durumdur. Böylelikle vücut ısısı korunur. Terlemenin önlenmesi yerine ter kokusunun giderilmesi sağlanmalıdır. Bunun için sık sık temizlenmeli ve deodorant kullanılmalıdır.

Normal dışı aşırı terleme durumları varsa araştırılmalı eğer farklı bir durum var ise uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir. Koltuk altı bölgesinde yağ dokuları olduğundan burada yağ bezeleri oluşan durumlar olmaktadır. Genelde iyi huylu olan bu bezeler küçük operasyonla alınır.  Fakat  lenf nodları sebebiyle oluşan bezeler meme kanseri açısından risk taşımaktadır. Bunların incelenerek doğru tedaviye karar verilmesi gerekmektedir. Gerekirse bölgedeki lenf nodları operasyonla çıkarılmalı. Koltuk altı bölgesindeki şişlikler ihmal edilmeyerek değerlendirilmeli ve nedenleri araştırılmalıdır.