Parke Şiltesinin Faydaları

Parke Şiltesinin Faydaları
Parke Şiltesinin Faydaları

Parke seçimi yaparken genelde parkenin rengine görünümüne bakılır. Fakat parkenin şiltesinin kalitesi pek önemsenmez. Parke şiltesinin göründüğünden çok fazla işlevi vardır ve kalitesi önemlidir. Parke seçimi yaparken nasıl dikkat ediyorsak bir o kadar da şilte seçiminde dikkat etmemiz gerekir.

Parke şiltesinin faydaları

1-Mekan içi ayak sesi giderme

Parkenin sert yüzeyinden dolayı üzerinde yürüdüğümüzde ayak sesleri çıkar. Bu ayak sesleri de mekan sesleri olarak anılır. Bu sesler de parke altı şiltesinden etkilenir.

2-Basınca karşı direnç

Klik laminat zeminlerde basınca dirençli ve ağır yüklere dayanıklı bir alt zemin oluşturmak için zorlanan bölgedeki olası tahribatı önlemede iyi bir parke alt şiltesi kullanılmalıdır.

3-Ayak sesi yalıtımı

Parkeler de yürürken alttaki katlarda gürültü oluşur. Bu sesin yalıtımı özellikle çok katlı konutlarda önemlidir. İyi bir yalıtım şiltesi tarafından bu ayak sesi gürültüsü büyük ölçüde azaltılabilir.

4-Nemden koruma

Laminat parkeler aşağıdan gelen neme karşı muhafaza edilmelidir. Bu koruma için özel buhar kesici parke altı folyoları mevcuttur.

5- Isı izolasyonu

Parkeler ısı izolasyonun da zaten etkilidir. Ancak özellikle yerden ısıtmalı sistemlerde zeminden ısıtma etkisinin iyi olabilmesi için parke altı şiltesi seçimi doğru yapılmalıdır.