Renklerin Hayatımızdaki Etki Alanları

Renklerin Hayatımızdaki Etki Alanları
Renklerin Hayatımızdaki Etki Alanları

Bir çok kişinin öneminin farkına varamadığı renklerin aslında insan hayatını etkileyici boyutta büyük önemi vardır. Bazen hiç aklınızda yokken bile sizi alışveriş yapmanıza veya aç olmadığımız halde yemek yemenize neden olabiliyor. Nasıl mı? Bugünkü yazımızda biraz renkler ve içeriklerinden bahsedeceğiz. Renklerin anlamları ve insan hayatındaki faktörleri araştırıldığı zaman, oldukça ilginç varsayımlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle renkleri iyice tanımalı ve yaşam tarzımız üzerinde avantajlarından yararlanmalıyız.

Renkler ve bizlerin yaşam alanlarına ev tekstili banyo ve mutfak tekstili gibi alanlara kattıkları Pozitif ve Negatif Olgulardan bahsedelim.

BEYAZ; Masumiyetin, Temizliğin ve saflığın rengidir beyaz. İnsanların gözünde fresh duran, Dar alanları geniş gösteren bir renktir. Işık almayan evlerde karanlıkta kalan kısımlarda mutlaka kullanılması gereken renktir aynı zamanda dar alanları genişlettiği gibi baktığınızdı huzurla dolacağınız harika bir tercihtir

SİYAH; Asaletin ve zarafetin rengidir siyah. Genelde ev dekorasyonunda kullanılacaksa dikkat edilmesi, gereken bir renk. Daha göz önünde bulunmasını istediğiniz mobilyanızın rengini siyah tercih edebilirsiniz. Odaklanmanıza yardımcı olabilecek bir renk olduğu için çalışma odalarınızda da tercihen kullanabilirsiniz. Ancak gereğinden fazla siyah kullanımı, evinizi daha küçük göstereceği gibi sıkıcı,bunaltıcı bir hava da oluşturabilir. Bu renk tercihiniz olacaksa yaşam alanlarınızın oldukça geniş ve ferah olması gerekiyor Mutfak veya stüdyo tipi evlerde kullanılması ruh sağlığı içinde pek önerilmiyor.

MOR; Huzur veren bir renk olan mor, Yüksek oranda uyku problemi olan kişiler tarafından kullanılması gereken tonlamardır. Muhakkak ki açık mor tonları mışıl mışıl uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca lüks ve gösterişli bir yaşam tarzınız olduğunu anımsatır, hayal gücünüzü artırmanızı sağlar. Siyah gibi odaklanmanızıda artırmanız da yardımcı olur.

TURUNCU; Mutluluk veren, İnsanda pozitif bir enerji sağlamaya neden olan bir renktir. İştah açmaya da katkı sağlar örneğin; Karnınız aç değilse bile birden acıkma hissi verir restoranlarda özellikle kebap, köfte, Tavuk Çevirme Kısacası Izgara üzerineyse genellikle turuncu ağırlıklı olur yada turuncu çizgiler taşır. İştah arttırıcı özelliği olduğu gibi enerjinin de simgesidir aynı zamanda Ev dekorasyonunda çok fazla tercih edilmeyen Turuncu Retto ve Vintage döşemelerde karşımıza çıkabilir.

KIRMIZI; En sıcak renk olan kırmızı, fiziksel anlamda enerjiyi, daima dinç olmayı ve gençliği duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı simgeler. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması uygun olabilir. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Bundan dolayı özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı sıkça kullanılır.

Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, diğer renklere oranla fark edilmesi kolaydır. Bu nedenle, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Fakat uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Bundan dolayı, uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur.

YEŞİL; Yeşil, doğayı çağrıştıran bir renktir. Muhakkak insana huzur ve güven verir. Ayrıca iç açıcı olan yeşil, Yeniliğe açık olmakla birlikte, dinamik kalmayı, canlanmayı da sağlar. Bu sebeple doğa ile bütünleşmiş insanlarada çok iyi gelen huzur veren bir renktir. Aynı zamanda cömertlik, paylaşım ve uyumunu da beraberinde getirir.

MAVİ; Deniz ve gökyüzünün anımsatan olarak bilinen mavi rengi, İnsanı dinlendirir. Aynı zamanda özgürlüğü de temsil eder ve huzur verir. Eğer sinir sisteminizin çelik gibi güçlü hale gelmesini istiyorsanız mavi rengi tam bu durumda insana iyi gelebilicek bir renktir.

Eve Geldiğinizde huzur dolu bir ortam ve dinginlik istiyorsanız beyaz zemin üzerine kullanabileceğiniz nadide renklerden biridir.

GRİ; Gri insanın gözlerini dinlendirmede yardımcı olan bir renktir. İnsanın rahatlamasını sağlar. Fakat grinin koyu tonu bunaltıcıdır. Bu sebepten başka renkler ile kombin yaptığınızda gözünüzü yormaz. Psikologlar Grinin uzlaşmayı temsil ettiğini söylerler. Çünkü griyi seven kişiler alçakgönüllüdür. Dolayısıyla da uzlaşmacı yönleride mevcuttur. Sizde benim gibi Gri sever ancak yaşam alanlarınızda kullanmaktan çekiniyorsanız Dubleks evlerde Merdiven çıkışlarındaki yan alanlara Koyu Gri zemin ve İngiliz Tarzı Çerçeveler ile harika bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz. Eviniz dubleks değil ise de hol ve banyonuzda tercih edebilirsiniz.

Renkler Hayatımıza Enerji Verdiği gibi durgunluk ve kasvette verebilirler Dikkatli Seçimler yapmakta Fayda var.