Saç Dökülmeleri İçin Yapılması Gerekenler

Saç Dökülmeleri İçin Yapılması Gerekenler
Saç Dökülmeleri İçin Yapılması Gerekenler

Genellikle hepimizin en çok dert yakındığı konulardan biridir saç dökülmesi.Giysilerimizin üzerinde, yatak da yerlerde sürekli toplamakla uğraşırız.Peki saçlarımızın neden dökülür?

Gün içerisinde elimize gelen saç telleri saçlarımızın çok döküldüğü anlamına gelmez. Genel olarak bir saçın ömrü 5 senedir. Yani 5 sene boyunca bir az uzar ve sonra uzaması durarak dinlenmeye geçer. 4 aylık bir süre boyunca saç kökü kendini dinlendirir ve daha sonra yine bir 5 senelik uzama sürecine girilir. Ancak bu tabii ki de kişiden kişiye göre değişmektedir.  Her kişi için ve her saç için farklı bir saç yaşı vardır. Hayvanlarda tüy dökme mevsimi olduğunu duymuşsunuzdur. Benzer bir durumda saçlarımız için geçerlidir. Dinlenme sürecinde saçlar daha çok dökülür. Bir günde dökülen saç sayısı 150’ye kadar çıkabilmektedir. Bu dinlenme sürecinde de saçlarınız size fazla fazla dökülüyor gibi gelebilir. Ancak elinize gelen saçların tahmini miktarı daha fazlaysa bir sıkıntı olduğunu düşünerek çözüm üretmeye çalışabilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mevsimlere göre saçın dinlenmeye geçmesi daha uzun süreli olabilir. Ülkemizin mevsimleri ve mevsim geçişleri göz önüne alındığında ağustos ile ekim ayları arasında yaşanan dinlenme sürecinin daha fazla olduğu görülmüştür.Saçınıza her elinizi attığınızda sürekli elinizde kalan saçlar oluyorsa ve göz kararı olarak her zamankinden daha fazla saç telinin avuçlarınızda kaldığını düşünüyorsanız durum ciddidir ve en kısa zamanda sorunun neden kaynaklandığı belirlenerek tedavi uygulanmalıdır.

Tüm ciltler birbiri içerisinde farklılık gösterir yağlı saçlar için şampuan ayrıdır kurular için ayrı saç kremi her saçta kullanılamaz alerjik bünyelerin kullanacağı ürünler ise dermokozmetik olmalı bu ve bunun gibi onlarca kurala dikkat ederseniz saç sağlınızı koruyabilirsiniz.