Vitiligo Hastalığı Ve Cilt

Vitiligo Hastalığı Ve Cilt
Vitiligo Hastalığı Ve Cilt

Toplum genelinde görülen 100 kişinden yaklaşık 1 ya da 2 sinde; ellerde, kollarda, bacaklarda ve kimi bireylerde de genital bölgelerde görüle bir cilt rahatsızlığı olarak bilinen vitiligo. Kişiden kişiye değişiklik gösteren hastalıktır. bazen nokta büyüklüğünde bazense büyük halka büyüklüğünde görülebilmektedir. Ten rengi koyu olan bireylerde daha kolay kendini belli eden vitiligo doğru anlaşılması ve doğru teşhis edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Tam olarak ortaya çıkma nedeni belirlenemeyen rahatsızlık gen haritası anlamında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu hastalık Ailelerin hastalık geçmişinde vitiligo olan bireylerin yaklaşık olarak %25 gibi büyük bir kısmında aynı hastalık görülebilmek olup ciltte yeteri kadar pigment üretilememesi nedeniyle ortaya çıkan vitiligo; melanosit hücrelerinin tedavi edilmesi ile ortadan kaldırılabilen bir hastalıktır…

Vitiligo Tanısı ve tedavisinde uzman bir doktordan yardım almak Doktorun doğru teşhis ve doğru yönlendirilmesi ile başlanan tedavi sürecinde uzman yardımıyla farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Tedavi şeklinin mutlaka doktor tarafından onaylanması ve tamamen doktorun yönlendirmesi ile yürütülmesi hastalığın tedavi sürecinde oldukça etkili bir faktördür.

Vitiligo Tedavisinde Uygulanan Yöntemler genellikle Belirli periyotlar ile uygulanan ve genellikle olumlu sonuçlar veren krem birçok hastanın problemini kökten çözen oldukça önemli bir tedavi alternatifidir. Ancak, tedavi sürecinde hastalıkların da dikkat etmesi gereken bir takım noktalar mevcuttur. Hasta özellikle cildi konusunda hassasiyet göstermeli, zararlı ışınlardan uzak durmalı ve derisi ile kimyasal maddeleri barındıran araç gereç kullanımına dikkat etmelidir. Böylece iyileşme süresi çok daha kısa sürecektir.
Hastalığın tedavisinde başvurulan yöntemler krem kullanımı, ilaç takviyesi ve son zamanlarda oldukça popüler olan lokal ultraviyole ışık tedavisidir. Tüm tedavi sürecinde ortak amaç melanositti yeniden aktif hale getirerek pigment ürettirmek olduğun için tüm süreçte doktorun uyarılarını dinlemek ve uygulamak oldukça önem taşımaktadır. Vitiligo tedavisi olan bir rahatsızlık olsa da tedavi sürecinin büyük bir dikkat ile yönetilmesi gerekmektedir.
Vitiligo tedavisinde oldukça etkili olan ve çok kolay bir uygulama şekline sahip ilaçlı krem düzenli ve dikkatli bir uygulama ile hastalığın oldukça kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardım etmektedir.