Yüzük ve Tarihi

Yüzük ve Tarihi
Yüzük ve Tarihi

Takılar bir kadın için kıyafetinin bir tamamlayıcısıdır. Yüzük de bunlardan biridir. Peki yüzüğün başlangıcını merak ediyor musunuz?

Günümüzde yüzük pek çok farklı şekil ve taşıdığı anlam nedeniyle oldukça çeşitleri olan bir aksesuardır. Kadın ve erkek için farklı tasarımlarda yapılan yüzük geçmişte hayatımızın neresindeydi?

Geçmişe ilk baktığımızda yüzüğün madenlerin bulunmasıyla başladığını görebiliriz. Yüzük tarihte ilk olarak Tunç devrinde estetik kaygısı olmadan kalın halkalar şeklinde mühür ve nişanlılığın temsili olarak kullanılmıştır. Girit ve Miken gibi uygarlıklar sayesinde ilk süslü yüzük işçiliği görülmeye başlanmıştır. Antik Yunan dönemine baktığımızda ise yüzük aksesuardan ziyade sınıf farklılıklarını gösteren bir araç olarak kullanılmaktaydı.

İlk alyans Roma döneminde demirden yapılmıştır. 2.Ramses’in karısı Nefertari tarafından yüzük parmağımıza takılmış ve kalbe diken yol olarak bilinmeye başlanmıştır. 9. yüzyılda Hristiyan dünyasında Papa’nın emri ile söz yüzüğü takılmaya başlanmıştır. İslam aleminde ise yüzük halifeyi tayin etmiştir.  Yüzüklerin üzerine değerli taşlar konmaya ise Helenistik dönemde başlanmıştır.

Günümüzde ise yüzükler hayatın vazgeçilmez aksesuarı olmuştur. Pek çok model ve değerli taşlarla parmaklarımızı süslemektedir. Bazı yüzükler sadece aksesuar olarak kullanılırken alyans, tek taş yüzük, beş taş yüzükler söz, nişan ya da evliliğin simgesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında şıklığımızı ve zerafetimizi tamamlayan trend ya da tasarım yüzükler de artık yaşantımızda. Canan Yolaç da bu tasarım yüzükleri yapan kişilerden biri. Markasını kendi yaratmış olduğu cananyolacstamboul mistik tasarım yüzük, mitolojik tasarım yüzük. ikonik tasarım yüzük tasarımları ile göz dolduruyor. Canan Yolaç kendi mistik yolculuğunu da harmanlayarak bunu ürünlerine yansıtmayı başarmıştır.

Canan Yolaç tasarımları sadece yüzüklerden tabii ki ibaret değil. Yüzük dışında bileklikler, kolyeler, tasmalar, broşlar, kol düğmeleri de bulunmakta. Jr. Secret Of The Universe Ruby Crystal İkonik Eklem Yüzüğü, Power Of Love Olivegreen& Lilac Mitolojik Şahmeran Yüzük yüzüklerinden sadece bir kaçı. Diğer ürünleri için https://cananyolacstamboul.com/ web sitesini ziyaret ederek  görebilirsiniz.

Sizlerde tüm güzelliğinizi ortaya çıkaran şık ve zarif tasarımlarla kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.  Unutmayın ki yüzüklerin anlamı ne olursa olsun geçmişten günümüze ulaşmış en güzel ve özel aksesuarlar arasındadır.