Çamaşır Suyunun Zararları

Çamaşır Suyu Kullanımı
Çamaşır Suyu Kullanımı

Tüm dünyaya da ve ülkemizde çok fazla tüketilen çamaşır suyu ev hanımlarının mükemmel bir temizlik için anlayışında vazgeçemediği temizlik maddeleri arasındadır.
Özellikle lavabo temizliğinde olmak üzere çamaşır ve bulaşık yıkamada ve genel temizlik alanlarında kullanılması ve mikropların yok olmasını açısından acısından tüketilen bir madde olan çamaşır suları aynı zamanda tehlikeli kimyasal maddeler içermesinden dolayı insan sağlığı açısından tehdit etmektedir.

Çamaşır suyu katkılı temizlik maddelerinin kullanımı sonrasında kloroform ve karbon tetra klorür adı verilen maddeler kolaylıkla açığa çıkmakla birlikte Bu zehirli maddelerin ise özellikle kanser riskini artırabileceği uzmanlar tarafından bilinmektedir. Çamaşır suyu katkılı ürünlerin özellikle kireç çözücü ve tuz ruhu gibi güçlü temizlik maddeleriyle birlikte kullanılması sonucunda klor amin ve klor gazının açığa çıkarak kullanılan ortamın oksijenini engelleyerek kişileri nefes alamaz bir ortamda bırakıyor.

İnsan sağlığı için oldukça zararlı bu tür maddelerin aşırı derecede maruz kalması i sonucunda akciğer ve solunum sisteminde önemli ölçülerde hasara neden olabilmektedir.

Çamaşır suyu ve çamaşır suyu katkılı ürünlerin zararlarına maruz kalmadan evlerde bazı yüzeyleri temizleyerek beyazlatmak ve çamaşırlar lekelerini çıkartmak için ne yapmak gerekir derseniz; Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar bu tarz ürünler kullanmak yerine oksijenli ürünleri olarak bilinen çamaşırlar için kullanılan çamaşır sularını önerilmektedir. Çamaşır suyu ve çamaşır suyu içeren bazı deterjanların pek çoğu kanserojen içerikli olan organik bileşikler bu ürünlerin kullanımı neticesinde havaya karışarak özellikle  ev hanımlarında karşımıza çıkan vitiligo hastalığını da tehdit edip risk altına almaktadır.

Çamaşır suyunun insan sağlığına verdiği zararları önlemek ve kendinize minimum seviyede tedavi için yapılabilecek en iyi şey çamaşır suyu ve çamaşır suyu içerikli ürünlerin hiç kullanılmamasıdır. Bu ürünler insan sağlığının yanı sıra çevreye de büyük zararlar verebilmekle birlikte Açığa çıkan zehirli gazlar ozon tabakasını tehdit etmesinin yanı sıra küresel ısınma sorununu da beraberinde getirmektedir.