Çekirdeğin Bilinmeyen Faydaları

Çekirdeğin Bilinmeyen Faydaları
Çekirdeğin Bilinmeyen Faydaları

Mobilya ve köfte şehri İnegöl’ün verimli topraklarında ay çekirdeği de yetiştirilmeye başladı. İnegöl’de yetişmesinden dolayı İnegöl Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Odasınca yürütülen işlemler sonucunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Çeşit Tescil Komitesi İnegöl Alası’nı tescilledi.

Çekirdeğin bilinmeyen faydaları

  • Kalp damar sağlığını geliştirir. Ay çekirdeği, kalp damar sağlığını güçlendiren iki besin bileşeni içermektedir: E vitamini ve folat.
    Bir su bardağının dörtte biri miktarında ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacımızın %60’ından fazlasını içermektedir. E vitamininin, beyin sağlığını ve hücre zarlarını kızarıklık ve şişmeye karşı korumak için serbest radikallerin temizlenmesinde etkin bir faktördür.
  • Kolesterolü düzenler.
  • Magnezyum kaynağıdır. Yüz yılı aşmış bir süre öncesinde depresyonlu hastalara magnezyum sülfat verilmekteydi.
  • Selenyum içerir, güçlü bir antioksidan ve tiroit sağlığı için mükemmel sonuçlara imza atmış ay çekirdeği, vücuttaki kızarıklık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Tiroit hormonunun metabolizmasında da kritik bir role sahiptir, aynı zamanda hasar gören hücrelerin DNA onarımını uyarma yeteneğine sahiptir.